Wpis z mikrobloga

Mireczki pomóżcie, mam taką sytuację:

Posiadam laptopa z Windows 10 OEM, gdzie nazwą użytkownika stało się 5 pierwszych liter mojego imienia (małe litery) oraz PC z Windowsem 10 BOX, gdzie użytkownikiem jest Administrator lub Admin (jakoś tak, mniejsza). Oba podpięte do mojego konta Microsoft, do konta podpięty też pakiet Office 365 z 1 TB przestrzeni OneDrive.

I to jest problem: moi użytkownicy nie są synchronizowani, tzn. wszystkie foldery użytkownika leżą w różnych lokalizacjach, muszę wchodzić w appkę OneDrive, żeby dobrać się do "zsynchronizowanych" rzeczy.

Chciałbym to ujednolicić, tzn. wprowadzić na obu urządzeniach taką samą nazwę użytkownika, ustalić tę samą strukturę folderów, tak aby wszystko pod użytkownikiem było zsynchronizowane i włączyć pełną synchronizację, bo teraz czasem pliki z laptopa są w chmurze ale żeby ich użyć muszę wymusić ich pobranie na PC.

Wiem, sprawa pewnie zabagniona, bo przez ponad rok użytkowania obu nie przeszkadzało mi to no ale teraz niestety zaczęło i jestem gotowy na przenoszenie rzeczy backupowo na jakieś inne nośniki na czas metamorfoz, jednak wolałbym uniknąć cofania systemów do ustawień fabrycznych, mam na obu sporo programów, sporo środowisk pokonfigurowanych i przechodzenie tego jeszcze raz raczej nie wchodzi w grę.

Da się radę coś z tym zrobić możliwie bezboleśnie? Płacę jak zwykle w plusach, przyjmę każdą pomoc, radę, link do rozwiązania itp.

#windows #windows10 #pc #laptop #pcmasterrace #systemyoperacyjne #microsoft #kontomicrosoft #komputery #personalizacja #informatyka #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 18
@SkorpionX: Zaloguj się do obu komputerów bezpośrednio kontem Microsoft, zamiast kontem lokalnym, a następnie w apce OneDrive wybierz synchronizację pulpitu / dokumentów / obrazów - to praktycznie załatwi 90% problemów i wyzwań
@Koliat będę musiał się tak logować już zawsze? Rozumiem, że to po prostu spowoduje utworzenie nowego konta lokalnego na obu urządzeniach i wszystkie dane będę musiał przenieść na to nowe konto?
@SkorpionX: No tak będzie najwygodniej moim zdaniem. Przy dodaniu konta Microsoft do Windowsa masz wszystko w jednym miejscu i automatycznie wgrane, Windows stworzy nowy profil użytkownika dla konta Microsoft, a Ty sobie już przeniesiesz dane. Raczej jednorazowa operacja, i tylko mechanizm logowania inny
@Koliat: zautoryzowałem się w celu synchronizacji haseł - teraz wszystko na laptopie w ustawieniach użytkownika jest niby synchronizowane oraz w magazynie osobistym i też mam teraz niby wszystko zsynchronizowane. Konto na laptopie pokazuje moje imię i nazwisko oraz adres mailowy, a folder użytkownika nazywa się "admin", pisownia dokładna (a więc to na PCie mam 5 małych liter imienia).

NATOMIAST!

Wchodząc na OneDrive na laptopie widzę wszystkie pliki z PC, w folderze
@Koliat chyba się udało. Na laptopie nie wierzyłem w aplikacji OneDrive automatycznej kopii zapasowej, teraz synchronizuje wszystkie pliki. Będę tam musiał potem posprzątać, bo kopiuje wszystkie, które mają te same nazwy i zapisuje z dopiskiem " - kopia", no i jeden potężny folder z projektem mi zdublował, więc podbił mocno zużycie przestrzeni ale powinno chyba już teraz ok, jakby nie to dam znać. Dzięki za pomoc!
@Koliat: hmm, no powiem szczerze, że nie wiem czy tego chciałem :/ Teraz wrzuca mi pliki z dopiskiem nazwy komputera, z którego pochodzą zamiast je po prostu podmienić, kiedy nie da się scalić plików tekstowych. Oprócz tego pliki konfiguracyjne, które były różne na tych kompach też są synchronizowane, o czym nie pomyślałem i dzieją się cuda... Postaram się powskazywać mu, których ma nie synchronizować do chmury (i tak na ewentualnym nowym
@SkorpionX: Przy konfliktach w opcjach OneDrive masz 2 opcje - albo decydujesz ktora wersje zachować, albo zachować obie i wtedy zostaje z nazwą pliku.

Jak chcesz żeby się pliki nie synchronizowały zobacz w programie czy da się zmienić ścieżkę w której się zapisują te pliki konfiguracyjne
Musiałbym to zrobić w masie programów. Nie widziałem opcji, żeby wybrać wersję, zostałem jedynie poinformowany o fakcie, że pliki będą tak przechowywane i tyle. Przestaje mi się to podobać, znalazłem na reddicie, że owszem, można ukryć pliki i wtedy nie będą one synchronizowane, pozostaną tylko lokalnie ale wtedy program nie mógł się do nich dobrać, więc nie jest to rozwiązanie. Poza tym jest powód, dla którego pewne pliki są ukryte, a inne
@SkorpionX: Pliki oznaczone "chmurką" są synchronizowane do katalogu OneDrive, do którego masz dostęp z każdego komputera i przeglądarki. One dalej są "lokalne", po prostu ich zawartość jest synchronizowana pomiędzy usługą i innymi komputerami. To że plik jest ukryty w żaden sposób nie powinien przeszkadzać programowi je odczytać - to chyba tylko eksplorator plików respektuje - no ale cholera wie co programiści wymyślili :-)
@Koliat no program niestety łapie crasha do pulpitu, kiedy plik konfiguracyjny jest ukryty, widocznie ani nie może to odczytać ani utworzyć (nadpisać). Wiem, że te pliki dalej są lokalne. Chodzi o wybór w opcjach OneDrive, tam można odznaczyć folder i wtedy jest dostępny w chmurze ale usuwany lokalnie - przetestowane na własnej skórze ;)