Wpis z mikrobloga

@dredziarz: wejdź sobie na mojeppk i zobacz. Ogólnie polega to na tym, że z twojej wypłaty zabierają 1,5% i odkładają na twoje indywidualne konto w instytucji finansowej. Ale do tego zabierają również 2% od twojego pracodawcy i rząd róż w roku rzuca coś koło 200zl do tego.
Zgodnie z założeniami pieniądze te majakbyc inwestowane, tak aby rosły - jaki będzie tego skutek nie wiadomo.
To co ważne, to zebrany hajs podlega
  • Odpowiedz
@dredziarz: ogólnie imo cały pomysł na ppk jest fajny. Niestety rodzi się jedno malutkie pytanie: jaka jest gwarancja, że za te 30-40 lat to kasa dalej będzie na nas czekać.
I tutaj wchodzą ludzie z OFE twierdząc że zniknie jak OFE. Druga sprawa co się stanie jak instytucja finansowa która to prowadzi upadnie? Trzecia, co z inflacja, czwarta co jak inwestycja pójdzie źle i kasa zniknie? Ot takie rozterki.
  • Odpowiedz
@antkowa: i to jest przyczyna, dla której ludzie wypisują się z PPK. Brak zaufania do wszystkiego, co prowadzone jest przez rząd. Wolę sam inwestować swoje pieniądze, mnożyć je na giełdzie za pomocą sprawdzonego brokera, niż oddawać państwu. Wychodzę na tym lepiej, niż PPK.
  • Odpowiedz
@antkowa: Jak może zniknąć skoro to prywatne środki ? Jeśli upadnie instytucja finansowa, to i tak fundusz będzie dalej istniał. Inflacja istnieje i prawdopodobnie będzie istnieć dalej, gdyby tak na to spojrzeć to warto by przeżerać każde pieniądze już w momencie ich otrzymania. Inwestycja musiałaby pójść bardzo źle żeby być na tym stratnym wobec wariantu w którym nie uczestniczymy w ogóle tym samym zrzekając się 1,5% od pracodawcy, zawsze można wybrać
  • Odpowiedz
@dredziarz: jeśli będziesz wypłacał na bieżąco - co miesiąc - to w skrócie, będziesz dokładnie 1% miesięcznie do przodu (jak zarabiasz 5000 to będziesz miał 50zł więcej - ze trzy paczki fajek).
Jeśli nie będziesz wypłacał na bieżąco, i potraktujesz to jako faktycznie część swojego systemu emerytalnego - to chooj wie co się z tymi pieniędzmi stanie w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat: może se znikną może se je państwo zabierze, może
  • Odpowiedz
@DeoLawson: to są pytania które zadaja mi pracownicy, a ja nie mogę za żadne z nich odpowiedzieć że stu procentową pewnością. Pomysł jest nowy, nieprzetestowany (jak, hehe, ze szczepionką) więc ciężko stwierdzić co będzie z nim za 10, 20 czy 30 lat. Ogólnie wygląda dobrze i to też napisałam na początku. Niestety rodzi wśród pracowników wiele pytań, na które brakuje odpowiedzi.
  • Odpowiedz
Jak może zniknąć skoro to prywatne środki ?


@DeoLawson: jak czytam od paru tygodni pod tagiem #ppk komentarze przeciwników PPK to witki opadają i odechciewa się z kimkolwiek prowadzić rzeczową dyskusję. Zacytowałem twoje powyższe zdanie bo to powinien być jeden jedyny i prosty argument w dyskusji - bo to PRYWATNE ŚRODKI. Albo wierzysz we własność prywatną w tym kraju albo nie - jeżeli nie to nie zawracaj dupy pytaniami, bo nikt
  • Odpowiedz
@vinmcqueen: może. może nie. Środki z OFE tez miały byc moje, a tu nagle się okazuje 15% opłaty transferowej. Może za 20 lat ktoś zdecyduje się zlikwidować PPK i przenieść środki na jakieś inne konto. Za niewielką, 75% opłatą przekształceniową? Praktyka pokazuje, że ciągle ktoś przy tym systemie majstruje, i zapewne majstrować będą kolejne rządy.
  • Odpowiedz
@slapdash: twoja wątpliwość i przywoływanie przykładu OFE pokazuje, że nie wiesz o czym mówisz. Sorry, że brzmię jak nadęty #!$%@?, ale taka prawda. OFE nie były środkami prywatnymi. Nigdy, na żadnym etapie. Jedyną zaletą "majątkową" (brak lepszego słowa na ten moment) było to, że środki z OFE były dziedziczone po śmierci, ale one nadal są dziedziczone - te przetransferowane do ZUSu są zapisane na oddzielnym subkoncie, wystarczy się zalogować na konto
  • Odpowiedz
@vinmcqueen:

Bo te pieniądze na żadnym etapie nie były opodatkowane


Ale miały być przy wypłacie. Środki z IKE też mogą być opodatkowane w przypadku niespełnienia warunków a nie masz pojęcia jak rządzący zdecydują się te warunki zmienić.

Albo wierzysz we własność prywatną w tym kraju albo nie


Osobiście - nie wierzę w żadne deklaracje, zapewnienia i gwarancje tego państwa. Ono od setek lat jest nieudolne i niekompetentne (to akurat nam się
  • Odpowiedz
@DeoLawson: rozumiem. Ale rozumiem też że to nieopodatkowanie nie jest bezwarunkowe. A jego warunki mogą ci w każdej chwili zmienić.
Nie mówiąc o tym, że kto wie czy jakąś spec-ustawą znowu ci tych środków gdzieś nie przeniosą, np. za 20 lat.
  • Odpowiedz
@dredziarz: Moim zdaniem się opłaca. Jest to to produkt inwestycyjny jak ike czy ikze, a więc dostajesz zwolnienie z podatku belki po 60.
Możesz sobie zerknąć na kalkulator https://www.mojeppk.pl/kalkulator.html

A co do "rabunku" jak w OFE. To nie jest prawda, bo kasa z OFE została przesunięta do zusu (i to jako dziedziczna część). Ktoś może powiedzieć, że to oszustwo, że Tusk przesunął te środki do Zusu, ale ja uważam raczej za
  • Odpowiedz