Wpis z mikrobloga

Mam auto w leasing (a w sumie wynajem długoterminowy) w jednym z banków w Polsce (ponad rok). Przeprowadzam się do Szwajcarii. Czy będę mógł używać auta na polskich blachach w Szwajcarii przez jakiś okres czasu? Albo chociaż kilka dni żeby zawieźć sobie rzeczy? Gdzie uzyskać rzetelne informacje na ten temat? Leasingodawcę nie interesuje gdzie będę używał auta, bylebym płacił ratę i przeglądy robił w Polsce :-)

#szwajcaria
  • 19
@chlystek: Są ludzie co jeżdżą tak latami własnymi samochodami a potem co najwyżej może być problem jak w końcu zechcesz przerejestrować na blachy Szwajcarskie. Może być też problem jak będziesz chciał wykupić przepustkę parkingową. W Szwajcarii jest też podatek drogowy którego jeżdżąc takim samochodem unikasz, więc to też może się w urzędzie nie spodobać. Ale do pół roku czy nawet roku nie powinno być problemu. Dodam, że różne kantony mogą mieć
@chlystek: Moim zdaniem, import opłaca się rzadko kiedy, więc pozałatwiaj swoje sprawy przeprowadzkowe i do roku pożegnaj auto, bez zastanawiania się nad importem. Import starego auta = przeważnie koszty w wysokości przekraczającej jego wartość. Import względnie nowego = może i taniej, ale nie każda marka chętnie potem serwisuje w aso...
@qrcok: Import jako mienie przesiedlencze sie oplaca. Placisz 40.- i masz auto oclone, razem z cala reszta rzeczy do przeprowadzki. No chyba ze masz trupa, ktory nie powinien sie po drogach poruszac - to sie nie oplaca, ale temu ze to trup po prostu.

@chlystek: Kilka dni na spokojnie, w razie kontroli po prostu pokazujesz ze mieszkasz od niedawna i tyle. O ile pamietam masz chyba miesiac czy 3 od
@krzyzakp: Ale robiłeś taką procedurę? Bo mnie się wydawało, że tych opłat jest więcej. Skoro za samo czasowe pozwolenie do jeżdżenia na obcych tablicach było jakoś 35 Fr, to tylko 40 Fr za mienie przesiedleńcze wygląda jakoś podejrzanie mało. Przecież na pewno jeszcze co najmniej MFK trzeba zrobić...
@qrcok: Tak robilem w ostatnich dniach kwietnia 2019. Zglaszalem mienie przesiedlencze - meble, ubrania i cala reszte dobytku + auto. Przejrzeli liste rzeczy pobieznie (niecala strona A4 typu X kartonow z kuchnia, meble, X kartonow z czyms tam), spisali dane auta dokladniej w system, podbili i kazali te 40(?) CHF zaplacic. Moze to bylo 30 - nie pamietam, a nie chce mi sie szukac kwitka. Napewno ponizej 50.-

Mowimy o samym
@qrcok: Sprowadzajac nowe auto jest jeszcze taniej - mniejszy podatek, wiec tylko lepiej.
Stare auto.. No to tylko u nas jezdzi sie czyms, co zachod dawno zezlomowal i wywalil, wiec coz.. Nie dziwne ze nie cha powrotu tego.
Lepiej kupic wtedy cos na miejscu za 1-2k CHF i tym jezdzic, bo MFK ma i nie ma co sie martwic..
@chlystek: chyba do roku masz czas na przerejestrowanie na siebie. a jeśli leasing do tego czasu się nie skończy to masz wybór - albo go zakończyć przed czasem oddając auto, zrobić cesję na kogoś albo wykupić przed czasem.
@chlystek: no wszystko zostało powiedziane już, prawidłowo. Jak sprowadzasz auto musisz je na siebie przerejestrować. Nie możesz dłużej jeździć autem zarejestrowanym na kogoś innego z zagranicy mieszkając dłużej (rok +) w Szwajcarii.
Oczywiście wiele osób tak i tak robi i jeżdzą tak latami, ale zawsze ryzykujesz problemy w przypadku kontroli. W najlepszym wypadku puszczą i zaakceptują wytlumacznie (szczególnie jak jesteś w Szwajcarii krótko), w najgorszym wypadku każą ci szybko przerejestrować lub
@chlystek: Powinienneś w urzędzie celnym przy wjeździe jako mienie przesiedleńcze, żeby móc później w Szwajcarii zarejestrować. Jeśli tego nie zrobisz to możesz mieć problem przy późniejszej rejestracji.
To jest nietypowa sytuacja, lepiej zadzwoń do jakiegoś urzędu celnego i się u źródła zapytaj.
Ja miałem taką samą sytuację w 2013-14. Zgłosiłem auto jako mienie przesiedleńcze. Przez rok mogłem jeździć na polskich tablicach, ale zwracałem na siebie większą uwagę policji i celników. Finansowo było to opłacalne z uwagi na podatek drogowy i ubezpieczenie. Przed upływem roku musiałem spłacić leasing szybciej niż planowo, m.in. żeby uzyskać świadectwo homologacji i złożyć wniosek o przerejestrowanie.