Wpis z mikrobloga

#nauka #pytanie

Jak wiadomo światło słoneczne to promieniowanie swietlne i cieplne. Widzialne i nie widzialne. Aby sie nie nagrzewało coś mozna zasłonić roletą oraz folią aluminiową.

Teraz pytanie o to, czy w nocy zimno przenika przez szyby tak jak światło? Tzn czy daje jakis efekt zasłanianie roletą okna w domu itp? Czy zimno ma tez widmo, które przenika przez szybe?
  • 18
@smotek: tak, ucieka. To czy roleta dużo zmieni zależy od kilku czynników, ale pomaga i na konwekcję i na promieniowanie.
Zwykle pakiety szybowe są robione tak, żeby miały jak najniższą przenikalność dla podczerwieni.

"zimno" to bardziej różnica temperatur, a nie forma energii (energia cieplna)


@thexDguy: ciepło uciekające z domu to forma energii. Różnica temperatur to nie zimno.
@thexDguy: To powiedz mi co to zimno w takim razie? Kiedy można powiedzieć, że 500 °C to zimno? Kiedy ta temperatura jest niższa od 6000 °C, 600 °C, 501 °C czy 500,001 °C? Czemu można czuć zimno trzymając coś co ma 20 °C i jednocześnie czuć ciepło trzymając coś co ma też 20 °C. To jest wtedy to zimno czy go nie ma. Jeśli
@thexDguy: Rozwieję Twoje wątpliwości, bo może nie zrozumiałeś: odczuwanie zimna to tylko reakcja organizmu na bodziec, a samo "zimno" nie istnieje. Jeśli uważasz, że jest inaczej racz podać jakąś definicję zimna. Tak to zwykle bywa, że trzeba udowodnić, że coś istnieje, a nie, że czegoś nie ma. Z tego powodu nie będę szukał dowodu na nieistnienie zimna.
@thexDguy: odbiegasz od tematu. Pisałeś:

"zimno" to bardziej różnica temperatur, a nie forma energii

A ja pisałem, że nie ma czegoś takiego jak "zimno". Teraz piszesz o czymś "zimnym", a to zupełnie co innego. Jeśli chodzi o pojęcia: sucho, ciemno, nisko, mało to tylko przysłówki, więc z definicji nie istnieją, a jedynie określają.