Wpis z mikrobloga

Dziś na grzbiecie Babiej odczuwalna poniżej -20, nawet lepiej - co można zrobić w taką pogodę? Oczywiście, morsować!:

W dniu dzisiejszym około godziny 13 ratownik dyżurny naszej Grupy otrzymał zgłoszenie, że w rejonie Gówniaka w Masywie Babiej Góry znajduje się 5 osób, które - pomimo skrajnie trudnych warunków pogodowych - postanowiły zdobyć szczyt niemal bez ubioru. Jest to nowa moda polegająca na chodzeniu po górach zimą wyłącznie w butach i szortach, bez bielizny termicznej, długich spodni, swetra, czy kurtki.

Znajdujący się w okolicy turyści w miarę możliwości podzielili się ubraniami z "morsami górskimi", ale stan jednej z kobiet uczestniczącej w feralnie wyprawie jest ciężki i nie jest ona w stanie samodzielnie wracać. Zgłoszenie zostało przekazane do Stacji Centralnej GOPR Beskidy, a z uwagi na potencjalną ilość poszkodowanych wymagających transportu w rejon zgłoszenia wyruszyło ponad 20 ratowników z GOPR Beskidy oraz naszej Grupy. Tymczasem znajdujący się na miejscu turyści starają się zapewnić poszkodowanej względny komfort termiczny.

Po dotarciu do poszkodowanej ratownicy zabezpieczyli ją termicznie, zapakowali do noszy, a następnie rozpoczęli transport w stronę przełęczy Krowiarki, gdzie została ona przekazana do karetki pogotowia. Jednocześnie część ratowników uczestniczących w akcji skierowana została w rejon ruin schroniska Beskidenverein, gdzie na pomoc oczekiwał mężczyzna, który w trudnych warunkach pogodowych stracił orientację w terenie. Po dotarciu do niego pierwszego zespołu ratowników GOPR Beskidy ratownicy naszej Grupy zostali odwołania, a turysta został bezpiecznie sprowadzony do schroniska na Markowych Szczawinach.


https://www.facebook.com/GP.GOPR/posts/1403558129990580

Widuję czasem jakieś totalnie odjechane wpisy z TOPR, ale to chyba przebiło wszystko, co w Kronice TOPR widziałem.

#bekazpodludzi #gory #morsowanie
mucher - Dziś na grzbiecie Babiej odczuwalna poniżej -20, nawet lepiej - co można zro...

źródło: comment_1610826085e2n3krqucUp06THUXMffIM.jpg

Pobierz
  • 33
@mucher: może to trochę niepopularna opinia ale uważam, że takie skrajne nieodpowiedzialności jak to (i różne inne) w przypadku gdy kończą się akcją GOPR lub TOPR powinny nieść za sobą finansowe konsekwencje. Wiem, że „O” w obu tych skrótach oznacza „Ochotnicze”, ale gdyby za takie wyskoki była przewidziana finansowa kara. Być może wtedy pewna część ludzi by się zastanowiła przed. No i tez ciężko sprecyzować co jest skrajnie nieodpowiedzialne bo to
@kolorado_mordy: Były na ten temat dyskusje, sam TOPR jest przeciwko temu. Pół biedy taka akcja - dla mnie gorsze jest wyjście w warunkach narażania życia ratowników.

@komentarze: Może aspirują do Navy Seals, tam lekka pedo^Whipotermina to nieodłączny towarzysz kursu BUD-S (generalnie "jesteście susi? No to wskakiwać do wody a potem wytarzać się w piasku").
powinny nieść za sobą finansowe konsekwencje


@kolorado_mordy: To doprowadziłoby do sytuacji, w której ludzie baliby się wezwać pomoc, zwlekaliby, czekali do ostatniej chwili. Trochę jak cyrk przed laty z karetkami, gdzie grożono, że nieuzasadnione wezwanie karetki będzie karane - wiele osób bało się wezwać karetkę przy pierwszych zauważalnych objawach, woleli poczekać upewniając się, że to rzeczywiście coś poważnego (gdzie przy zawale czy udarze czas gra istotną rolę).
@a__s: to ja może dorzucę od siebie. Nie byłem na zorganizowanej imprezie, tylko sam wchodziłem w spodenkach na Śnieżkę zimą. Tak, w plecaku powinno się mieć rzeczy do ubrania. Ja miałem ciepłe dresy, bluzę, czapkę i dodatkowe rękawiczki, kurtkę przeciwdeszczową, dodatkowe koszulki, folie, apteczkę. Jedzenie i termos z herbatą. Do tego szli ze mną znajomi w normalnych ciuchach. Na zorganizowanych imprezach z tego co wiem też jest kilka doświadczonych osób i
@a__s nadal za nieuzasadnione wezwanie ZRM kierujemy wniosek o ukaranie wzywającego, nic się w tej kwestii nie zmieniło, kierownik zespołu może zastosować program "500 minus" wobec kogoś kto nadużywa naszej uprzejmości.
@mucher była historia z gościem który poszedł biegać w Bielsku-Białej na jakimś szlaku w (normalnych ciuchach do biegania) i zmarł z wychłodzenia. Jakos w zimę.A co dopiero kiedy mówimy o wchodzeniu w slipkach
może to trochę niepopularna opinia ale uważam, że takie skrajne nieodpowiedzialności jak to (i różne inne) w przypadku gdy kończą się akcją GOPR lub TOPR powinny nieść za sobą finansowe konsekwencje. Wiem, że „O” w obu tych skrótach oznacza „Ochotnicze”, ale gdyby za takie wyskoki była przewidziana finansowa kara. Być może wtedy pewna część ludzi by się zastanowiła przed.


@kolorado_mordy: czym się różni skrajna nieodpowiedzialność jak ktoś se wchodzi w gaciach