Wpis z mikrobloga

106 + 1 = 107

Tytuł: Giełda. Podstawy inwestowania. Wydanie III zaktualizowane
Autor: Adam Zaremba
Gatunek: finanse
Ocena: ★★★★★★★★

Pierwszy raz oceniam podręcznik i to jest bardzo trudne zadanie.
Szczególnie, że jest to podręcznik z dziedziny, w której mam (jeszcze) zbyt małą wiedzę i praktycznie zerowe doświadczenie. Nie mogę w związku z tym uczciwie ocenić ani jego wartości merytorycznej, ani zakresu. Mogę natomiast napisać, że jest całkiem przyjemny w odbiorze, co w przypadku podręcznika (szczególnie do, jak sam tytuł wskazuje, podstaw) jest dużym plusem. Odbiorca nie jest obrzucany ze wszystkich stron fachowymi, trudnymi terminami i mnóstwem definicji. Jeśli takie są wprowadzane to stopniowo i dość dobrze objaśnione na przykładach. Choć kilka razy w czasie lektury zajrzałem do innych źródeł, żeby dokładniej coś zrozumieć.
Czyta się tę pozycję jak przyjemny wykład. O ile, tak jak ja, jest się zainteresowanym tematyką.

Za poprawnością merytoryczną może świadczyć CV autora, który jest adiunktem na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie w Dubaju. Jest też praktykiem w swojej dziedzinie, przynajmniej tak wynika z jego CV dostępnego w Internecie.

Z samej książki dowiedziałem się przede wszystkim jak działa giełda. Bo, że kupuje się i sprzedaje tam akcje, to wiedziałem. Ale żeby ktoś mógł kupić, to sprzedać musi ktoś. I właśnie jeden z rozdziałów opisuje dokładnie ten proces oraz to jak z tych transakcji biorą się ceny akcji.
Dowiedziałem się też jakiego typu zlecenia można składać na GPW (choć podejrzewam, że na innych giełdach jest podobnie), jak one działają w praktyce i czym się od siebie różnią. Co to są i jak działają pochodne instrumenty finansowe oraz co to jest dźwignia i jakie ryzyko jest związane z jej stosowaniem. Coś więcej o analizie fundamentalnej i technicznej niż tylko to, co wiedziałem do tej pory - czyli, że takie są. Do tego szybka powtórka z podstaw matematyki finansowej wartości pieniądza w czasie i trochę o podatkach od zysków giełdowych. Mam nadzieję, że to ostatnie mi się przyda.

Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

Edit: Aha, to wydanie jest z roku 2014 i jest najnowszym dostępnym. Od tego czasu coś tam mogło się zmienić, więc pewnie część wiedzy trzeba będzie weryfikować w źródłach online. W czym pomaga dodatek z listą źródeł informacji giełdowych.

#bookmeter #finanse #ekonomia #gielda
George_Stark - 106 + 1 = 107

Tytuł: Giełda. Podstawy inwestowania. Wydanie III zak...

źródło: comment_16108381810vZeMKbJUiuNwxMSkdAqxb.jpg

Pobierz
  • 11
@George_Stark: czytałeś coś w podobnej tematyce już? Mam zamiar w tym roku zrobić sobie blok tematycznych książek o ekonomii pod kątem inwestowania. Tę pozycję mam na liście a ogólnie będę się sugerował tą listą:
https://independenttrader.pl/lektury.html?sort=latest

@thenotorious8: mam tę książkę i uważam ją za trudną w odbiorze dla laika. Sam wymiękłem po 40 stronach, wrócę do niej po kilku łatwiejszych pozycjach, choć na tę chwilę nie mam kapitału (głównie emocjonalnego i
@LebronAntetokounmpo: Do tej pory czytałem to co wyżej i opisaną w poprzednim wpisie "Drogę Żółwia". Wydaje mi się, że ta kolejność była spoko.
Zabiorę się za te "Wspomnienia gracza giełdowego", bo z tego co czytałem o tej książce to może być naprawdę mocna pozycja. Najwyżej obłożę się innymi podręcznikami, jeśli będę miał problem ze zrozumieniem czegoś.
Na pewno mam w planach przeczytać po co najmniej jeden pozycji dotyczącej różnych instrumentów. Jedną