Wpis z mikrobloga

Czy chiński DAC za 20 dolarów jest cokolwiek wart, czyli mikro-recenzja sprzętu Lusya Fever DAC (do znalezienia też pod wieloma innymi nazwami). Chińska odpowiedź na dużo droższe Audioquest DragonFly. Nie jest to reklama, sprzęt kupiony w sumie z ciekawości, kontynuacja tego wpisu:
https://www.wykop.pl/wpis/54528859/panie-chinczyk-zobaczymy-czy-to-jest-cos-warte-%CA%96-/

tl;dr:


Sprzęt odkryłem zupełnym przypadkiem, prawdopodobnie w jakimś wątku na reddicie. Zachęcony pozytywnymi opiniami zamówiłem i... jestem pozytywnie zaskoczony.

Na wstępie zaznaczam: nie jestem profesjonalistą, opinie zawarte poniżej są czysto subiektywne, oparte w głównej mierze na moich odsłuchach.

Jak to gra? Dobrze, bardzo dobrze jak za te pieniądze. Odsłuchy wykonywałem na:
- KZ ATE
- KZ ZSX "Terminator"
- Superlux HD669
- AKG K712 Pro
- ATH-W1000ZTH
Czyli od bardzo tanich chińczyków pchełek, poprzez średnią półkę, po całkiem dobre słuchawki. Z napędzeniem żadnych z ww. słuchawek nie było najmniejszych problemów. W przypadku słuchawek łatwych w napędzeniu jak np. ZSX na pozłacanych kablach, maksimum komfortowego słuchania to 8-10/100 na windowsowym suwaku, a już wtedy jest naprawdę głośno. Nie posiadam niestety żadnych słuchawek które wymagają wzmacniacza w stylu 600ohmowych Beyerdynamiców, moje najbardziej wymagające AKG mają impedancje 62ohm (to jeszcze nie dużo, ale już choćby z gniazda telefonu grają tak-sobie) i chińczyk daje z nimi radę na luzie.

Długaśne opisy na temat sceny niewiele mówią, więc postaram się skupić na konkretach i porównaniach. Jakość jest w porządku, dźwięk jest czysty, nie brakuje żadnych fragmentów pasma. Zarówno góra, średnica jak i basy są takie jak być powinny. Jest to duży krok na przód wobec integr. Postaram się o małe porównanie:
- integry w thinkpadach (x230, x260) - niebo, a ziemia na korzyść chińczyka. To z myślą właśnie o prywatnym x260 kupiłem Lusye bo o ile sam Thinkpad jako całość jest super, to układ audio jest przeciętny i domyślne wyjście słuchawkowe bardzo kiepsko radziło sobie z moimi słuchawkami.
- integry na współczesnych płytach głównych - o ile same integry przeszły długą drogę od czasów AC'97, po dzisiejsze już całkiem nieźle grające układy z Realtek ALC1220 to dalej warto zainwestować w zewnętrznego DAC'a. Nawet w przypadku słuchawek tanich takich jak Superluxy progres jest słyszalny.
- telefony ze średniej półki głównie seria Redmi Note, czy 9T a także miboxy do TV - duży progres, sprzęt jest kompaktowy i można go nosić stale wpięty do słuchawek. W przypadku telefonów potrzebujemy adapter pod USB C. W przypadku MiBoxa oferuje oczywiście tylko dźwięk stereo z racji pojedynczego analogowego wyjścia, ale i tak jest to lepszy układ.
- Fiio E10K - i tu dopiero chińczyk się poddał, ale dopiero wobec sprzętu 4x droższego (który i tak jest dość tani jak chodzi o markowe DAC). Fiio oferuje lepszą kontrolę dźwięku, lepszą jakość słyszalną w ślepych testach, im lepsze słuchawki tym bardziej widoczną. Natomiast nie jest to różnica tak duża jak przepaść cenowa

Często w tematach poświęconych słuchawkom, kartom muzycznym czy właśnie DAC'om spotykam się ze stwierdzeniem "nie jestem audiofilem, ale...". To jest sprzęt idealny właśnie dla takich osób, taki low-entry-level który warto polecić i być może za parę lat zamienić na coś lepszego jeżeli się wkręcicie. Jakieś superluxy za 100-150zł + ten chiński DAC za 75zł, zjadają bez popity większość "gejmingowych" konstrukcji z hedsetami rgb do 500zł

Nie jest to #audiovoodoo - a kawałek chińskiej, solidnej elektroniki stworzony za miskę ryżu w tajwańskim garażu. Korzystam zasadniczo na co dzień, głównie dopinając go do thinkpada i AKG712 słuchając muzyki do snu. Jestem mega zadowolony z zakupu, za najlepszy dowód niech posłuży to że... kupiłem sobie drugi ( ͡° ͜ʖ ͡°) - do Miboxa. Polecam i wołam zainteresowanych poprzednim wpisem

#aliexpress #chinskiecuda #audio #audioboners #sluchawki #audiofile #pcmasterrace #zakupyzchin #tworczoscwlasna #muzyka #spotify
Atreyu - Czy chiński DAC za 20 dolarów jest cokolwiek wart, czyli mikro-recenzja sprz...

źródło: comment_1611411324kjxEgRB3L9LSnoHjC6miPO.jpg

Pobierz
  • 61
a że to wkladasz do kompa i masz przy dźwięk w słuchawkach?


@Wielki_Wladca_Wypoku: tak, DAC to coś jak karta dźwiękowa, tylko że to sam przetwornik cyfrowo-analogowy i wyjście na słuchawki. Ten o którym mowa najłatwiej porównać do dongli Audioquest Dragonfly (pic rel) z racji rozmiarów. Zasadniczo większość DACów jest dużo większa, zwykle mają też potencjometr i możesz je sobie postawić na biurku i wpiąć słuchawki ciesząc się lepszą jakością dźwięku niż
Atreyu - > a że to wkladasz do kompa i masz przy dźwięk w słuchawkach?

@WielkiWlad...

źródło: comment_1611415543smXK7orSiTZ8VCCWbDBY29.jpg

Pobierz
można do tego podłączyć jacka TRRS i będzie działał mikrofon, czy tylko output obsługuje?


@Airwaves: tylko output, nie ma w ogóle układu odpowiedzialnego za nagrywanie, ale to jak we wszystkich, nawet drogich DAC'ach. Tu jedynie karta dźwiękowa, są też takie pod usb jak xonar u3, tylko to nie za takie pieniądze
@Atreyu: dlaczego zdecydowałeś się na e10k z takimi drogimi słuchawkami? ten dac tak ogólnie w pewnych aspektach jest gorszy od alc1200.

w jaki sposób robiłeś ślepe testy i jakie wyniki?
@Atreyu: właśnie miałem pisać do Ciebie na dniach, bo myślałem, że zapomniałeś ;) albo wręcz pomyślałem, że kupiłeś gówno i wstyd Ci było o tym pisać ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
A tak poważnie, to właśnie tego się spodziewałem. Wiedziałem, że to będzie niezły zakup. Chińczycy jeśli chodzi o audio poszli niesamowicie do przodu. Niech Ci służy
@Atreyu: dzięki za punkt o thinkpadach, sam mam T430 i myślałem że jestem czepliwy, bo na chińskich KZ mi coś nie grało jak powinno. A ceny polecanych DAC trochę przerażały. Za to takie cudo sobie na pewno sprawię. Dzięki :>
@zasadzka01: nie ma

Z integry tak, gra dużo lepiej niż ALC1220 na moim Z390 Aorusie Masterze, ale z dedykowanej nie ma sensu. Z typowych dźwiękówek mam strix raid dlx i też nie widziałbym sensu kupna takiego taniego dac'a jeżeli masz już całkiem ok kartę