Wpis z mikrobloga

Ekran LED pokazuje błękitne niebo na placu Tiananmen pośród gęstego smogu w ciągu dnia. Chiny, 23 stycznia 2013 r.

Aby uzmysłowić sobie to co dzieje się w Chinach, warto powiązać ze sobą kilka faktów. W Pekinie są dzieci, które nigdy nie widziały błękitnego nieba, ponieważ zawsze zasnute jest szarym smogiem. W najgorsze dni smog jest tak gęsty, że nie widać wielkich budynków z odległości kilku metrów. Istnieją restauracje, które pobierają dodatkową opłatę za czyste powietrze w lokalu. Oczyszczacze powietrza w domach chińskich metropolii są widokiem niemal tak powszechnym, jak telewizory. Chiński smog widać z kosmosu.

#fotohistoria #ciekawostki #chiny #smog #azja
źródło: comment_1613924370fDpp4MMv7F2wwxh4wFKsMf.jpg
  • 99
@b0rubar: Potwierdzam, mieszkałem w Pekinie przez 5 meisięcy i tylko przez kilka dni było widać Słońce (jest to głównie wina pyłów, który przywiewane są znad wylesionych terenów wokół Pekinu, smog oczywiście też swoje robi)...
@b0rubar: byłem w Pekinie i było błękitne. Jak powieje, to smog znika - tak jak u nas. Swoją drogą moja mama opowiadała, że jak pierwszy raz była jako dziecko nad morzem, to zdziwiła się, że niebo może mieć taki kolor (mieszkała na Śląsku). Smog za PRL choć oficjalnie przemilczany, był znacznie ostrzejszy, niż teraz.
@b0rubar: specjalnie się zalogowałem widząc ten wysryw, żeby potwierdzić, że #informacjanieprawdziwa. Mieszkałem rok w Pekinie i to co piszesz jest zwyczajnie szkodliwe i utrwala stereotypy. Smog istnieje i jest problemem (choć często bardziej gęsty niż ten w Warszawie to śmierdzi bardziej jak pył z materiałów budowlanych niż nasz polski palony kapeć), w większości pochodzi z fabryk dookoła Pekinu. Często przy okazji ważnych wydarzeń fabryki dostają nakaz, żeby zwolnić z produkcją,
W Pekinie są dzieci, które nigdy nie widziały błękitnego nieba, ponieważ zawsze zasnute jest szarym smogiem


@b0rubar: to jest nieprawda. w poniedzialki ( min 2 w miesiacu) niebo jest czyste, jesli nie ma zachmurzenia to jest blekitne. gdy maja jakies swieta/ dlugi weekend to pogoda w Pekinie jest piekna. Nie wiesz o czym piszesz.
Co za bdzury, w Pekinie jest teraz lepsze powietrze niż w Bydgoszczy (pmi 2.5 50 vs 160), a niebieskie niebo widać bardzo często, byłem widziałem


@rationalistic: a ty dziecko nadal łykasz ten kit?
smog w pekinie, szanghaju czy innych metropoliach chińskich jest całkowicie do polskiego nieporównywalny! to są zupełnie inne rejestry.
jak oni wytwarzają tyle szajsu dziennie ile rodzina Kowalskiego nie wytworzy przez całe życie

@MTGrubas: fun fact: rodzinka Ching-Chiang wytwarza srednio znacznie mniej zanieczyszczen niz rodzina Kowalskich


@memento_mori: instytut danych z dupy, pozdrawia!
@b0rubar: moze w 2013 roku cos takiego bylo i faktycznie niebieskiego nieba nie dalo sie zauwazyc, jednka od tego czasu wiele wody uplynelow Jangcy. W 2014 roku jak pierwszy raz odiwedzilem Pekin, to tego wyswietlacza nie widzialem tak samo jak niebieskiego nieba, jednak we Wrzesniu 2020 niebo bylo bylo przepieknie czysciotkie. OGolnie od poczatku epidemii swirusa niebo ladnie sie oczyscilo. Ostatnie 3 lat abym napewt powiedzial, ze Pekin ma duzo lepsze