Wpis z mikrobloga

Mirasy, czy jest tu jakiś majster od #plc a konkretnie #fatek? Czy te sterowniki są warte uwagi i używa się ich w bardziej zaawansowanych układach sterowania? Znalazłem jakiś darmowy kurs na YT, ale z tego co widzę używany był program WinProLadder w którym jest tylko język drabinkowy, brakuje timerów TOF, TP, licznika CTUD, CD. Ogólnie jakiś okrojony ten program się wydaje i niektóre rzeczy ciężko będzie w nim zrobić. Wcześniejsze doświadczenia z PLC mam raczej słabe, kiedyś trochę zabawy na starych S7-200 i niedawno na studbazie symulator Codesys (bo zdalne nauczanie). Chciałbym się nauczyć czegoś konkretnego żeby w CV ładnie wyglądało i akurat słyszałem że Fateki są proste do ogarnięcia. Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia to będę wdzięczny za wszelkie porady
#automatyka
Pobierz DS18B20 - Mirasy, czy jest tu jakiś majster od #plc a konkretnie #fatek? Czy te stero...
źródło: comment_1613927621frSF9dpbKysrdnjjY3oqAR.jpg
  • 17
@stefan_pmp: czyli inne timery i liczniki nie występują na tych sterownikach? Wydaje mi się że Siemens miał większe możliwości/więcej dostępnych funkcji. Da się do Fateków podłączyć jakieś panele HMI (które znam tylko z nazwy) i zastosować do czegoś poważnego czy raczej służą tylko do prostszych zastosowań?
Da się do Fateków podłączyć jakieś panele HMI (które znam tylko z nazwy) i zastosować do czegoś poważnego czy raczej służą tylko do prostszych zastosowań?


@DS18B20: Da sie. Weintek na przykład, a do czego Fatek moze słuzyc to zalezy od fantazji programisty. Na pewno support mniejszy niz w przypadku Siemensa i sporo rzeczy trzeba klepac na piechote ale za to cena jest tez nizsza. Multiprojekt organizował kiedys darmowe szkolenia.
@tank_driver: dzięki za odpowiedź! Skoro Fatek daje szersze możliwości niż mi się wydawało to przyjrzę mu się bardziej. Z tego co teraz widzę to na stronie Multiprojektu jest trochę materiałów edukacyjnych, poczytam o HMI i czy mają jakieś szkolenia
Ja bym polecał Siemensa ma on chyba największy udział w rynku, czyli programy takie jak Step7 V5.6 albo TiaPortal. Wydaje mi się iż masz największe prawdopodobieństwo że w firmie (do której będziesz składał CV) będzie sterownik właśnie tej firmy. Moim drugim wyborem było by Mitsubishi czyli GxWorks2 lub GxWorks3, a później Omron. Osobiście pracuje w firmie z branży automotive i w mojej firmie 90% sterowników to właśnie Siemens. Po godzinach robię także
Chciałbym się nauczyć czegoś konkretnego żeby w CV ładnie wyglądało


@DS18B20:

Jak uczysz się pod kątem przyszłej pracy to ogarnij Siemens (TIA) + Allen-Bradley + Codesys.
Taki zestaw załatwia ci 90% oczekiwanej znajomości sterowników z ofert pracy.
Multiprojekt organizował kiedys darmowe szkolenia.

@tank_driver: @DS18B20: Byłem na nim i wydaje mi się, że normalnie były timery i liczniki.
To jest sterownik tani, mniej rozbudowany i pewnie ma mniej możliwości ale spokojnie wiele rzeczy można nim ogarnąć i jest ostatnio częściej wybierany. Jednak na tym szkoleniu się w sumie wynudziłem bo programowanie nie różni się jakoś znacznie w zależności od sterownika- na to są standardy więc spokojnie możesz od
@DS18B20: Tak jest to pełnoprawny sterownik PLC. Realizujemy na nim nawet dość złożone projekty. Ma podstawowe protokoły komunikacji. Jego zaleta to cena. Możesz podpiąć każdy panel który obsługuje np. Modbusa. Zaleta : są bardzo tanie. Z moich doświadczeń nie psuje się jakoś ponad normę.
Na temat TIA Portalu i bugów które tam są to nawet nie będę zaczynał. O braku kompatybilności między wersjami to już w ogóle...


@To_ja_moze_pozamiatam: W starych wersjach tak, ale od v15.1 czy v16 już działa dość przyzwoicie nawet i na słabym sprzęcie.
Wydaje mi się że Siemens miał większe możliwości/więcej dostępnych funkcji.


@DS18B20: Fatek sam w sobie ma wiele zalet, ale największymi problemami są brak wsparcia dla języka ST oraz brak możliwości programowania symbolicznego. W cenie Fateka możesz spokojnie kupić S7-1200 1212
@Androo 15.1 mi się odreagowanie wykrzaczyć na porównaniu online/offline pojedynczego bloku... no i dalej muszę trzymać V13 bo pracuje na starych projektach czasem. Swoją drogą V13 jakoś była stabilniejsza ale może to tylko moje odczucie. Jest jeszcze kilka rzeczy do dopracowania.
@DS18B20: W mojej firmie jest Fatek od paru lat, nie ma z nim żadnych problemów. Dużo tańszy. Napisał do niego program chłopak, który miał do czynienia po raz pierwszy z tym PLC, na co dzień pracował na Siemensie, nie narzekał że czegoś nie może ogarnąć.