Wpis z mikrobloga

Gra w piłke w stabilizatorze?
Zerwałem ACL'a w lewym kolanie grając w piłke nożną 3 lata temu. Na jesień w końcu sie doczekałem i miałem artroskopie (tak, 3 lata nic nie robiłem tylko jeździłem na wizyty kontrolne bo kolano było stabilne) która miała tylko potwierdzić diagnoze - nie zrekonstruował acl bo to za bardzo skomplikowana operacja wtedy była -niby. Lekarz po artroskopi zalecił ćwiczenia wzmacniające mięsień czworogłowy uda. Potem stwierdził że stabilność kolana jest zadowalająca i nie potrzeba robić rekonstrukcji (pewnie przez pandemie nie chce robić operacji) Jeżdżę do niego co miesiąc od jesieni i zawsze mówi że jest duży postęp w stabilności. Ostatnio powiedział że przy tak szybkim wzroście stabilności nie myśli nawet o operacji rekon. acl. bo mogą być niepożądane skutki. Zrobi zastrzyk hialuronowy czy jakoś tak sie nazywa i będzie ok. Stwierdził że mieśnie przejmą role acl.
Nie odczuwam niestabilności kolana. Nie boli ani nic tylko strzela w kolanie przy zginaniu ale zastrzyk podobno ma załatwić sprawę.
Przechodząc do sedna sprawy tego postu. Z racji tego że nie będą już miał ACL a chciałbym wrócić do sportu (bo na łeb idzie dostać bez niego) to czy w gre wchodzą jakieś stabilizatory? Niby kolano stabilne ale świadomosć tego że sie miało kontuzje itd jest straszna. Chodzi o gre amatorską na orliku. Nie uprawiałem sportu od 3 lat, sporadyczny ping pong jedynie
Jakby kogoś interesowało to mam 180cm wzrostu, 80kg wagi, obwód lewego uda 61cm.
Grał ktoś w piłke nożną ze stabilizatorem? Jakie opinie? Bardzo utrudnia? Jakieś polecanie stabilizatory? cena? Warto czy lepiej całkiem dać sobie spokój ze sportem?
#kolano #ortopedia #acl #pilka #pilkanozna #kontuzja #medycyna #zdrowie
  • 9
@pavlo0: Zadawanie takich pytań na portalu ze śmiesznymi obrazkami jest lekko niepoważny :) Każdy uraz i rehabilitacja jest inna. Jak nie ufasz opinii jednego lekarza, to idź do kolejnego albo i dwóch. Miałeś rezonans? usg?
U mnie po urazie też "było ok i samo się wyleczy" i owszem dość szybko wróciłem do chodzenia i nawet gry w piłkę, ale od czasu do czasu miewałem bóle. Poszedłem do innego specjalisty i powiedział
@pavlo0

jakikolwiek stabilzator przy dynamicznym sporcie, stabilizuje tylko twoją psychikę. Albo nawet gorzej, pogłębia mentalny obraz nogi "dobrej" i "chorej", a w przypadku rekonstruowanego ACL, bądź jego braku, nawet różnica 5% w obciążeniu jednej kończyny bardziej, jest ogromna. Nie jest przypadkiem że najczęstszą następną kontuzją jest pryknięcie ACLa w drugiej nodze. Stabilizator fizycznie nie daje nic. Nie wspominając o tym że granie w nim to udręka. Zrób sobie testy sprawnościowe, najlepiej pod
@pavlo0: u mnie po skręceniu kolana w roku 2020 w marcu dopiero czwarty lekarz specjalista stwierdził ze mam uszkodzone więzadła i zalecił mi operacje rekonstrukcji, a muszę nadmienić ze wszyscy lekarze to topowi ortopedzi prywatni z mojego miasta. Miałem 2 rezonansy magnetyczne i co najlepsze nie pokazywały one uszkodzeń w moim kolanie xD dopiero jeden lekarz odważył się na operacje i okazało się ze moje więzadło krzyżowe przednie nie istnieje oraz
@pavlo0: 2 tygodnie temu zrobiłem rekonstrukcję ACL po ponad 8latach od zerwania, wtedy na 3 lekarzy 2 mówiło, że w sumie to operacja nie jest wymagana, bo noga jest stabilna, należy tylko wzmacniać nogę i powinno być okej skoro nie będę grał w piłkę nożną. Po latach żałuję, że od razu nie operowałem nogi. Zmień lekarza, znajdź dobrego fizjo i działaj w tym temacie jeśli chcesz cokolwiek robić przy sporcie, bo