Wpis z mikrobloga

Macie może jakiś pomysł na #bezsennosc ? Od 4 dni mam problemy z zaśnięciem - przewracam się, wiercę, ściskam mięśnie, brak relaksu, #mysliprzeruzne. Wziąłem wczoraj melatoninę 5mg i zasnąłem jak dziecko, ale nie chcę się uzależniać i przyzwyczajać organizmu do zewnętrznej substancji (wziąłem żeby nie zamulać, a musiałem rano wstać).

Próbowałem #medytacja , technika 4-7-8 (która ponoć jest fejkiem, ale czego człowiek nie spróbuje z desperacji), wietrzyłem pokój, odcinałem się od elektroniki przez godzinę przed snem, nawodniłem.

Dla jasności: ćwiczę i dbam o dietę już od 4 miesięcy.

Kumam że czasem organizm w wyniku stresu, albo innych czynników zewnętrznych potrafi się raz na jakiś czas rozregulować, ale pomimo to chciałbym mieć jakiś złoty środek, który w spokoju pomógłby mi zasnąć.

#sny #pytaniedoeksperta
  • 25
@ponerLokej: nie wiem co to medytacja 4-7-8, ale na sen chyba najlepszy jest body scanning. Zainstaluj sobie appkę Insight Timer, która ma całą bibliotekę medytacji prowadzonych, mają tam też medytacje do snu, te najbardziej popularne powinny być ze skanowaniem ciała właśnie. Z prowadzącym było mi dużo łatwiej zasnąć niż medytując samej.
@ponerLokej: pierwsza rada to taka, nie wkręcaj się, że nie śpisz, bo to prosta droga do nerwicy i bezsenności. Już przed pójściem spać pojawia się lęk - nie zasnę, a potem kołowrotek, nie śpię, już ta godzina, znowu będę zryty. To błędne koło. Nie śpisz, to nie. Jest ok. Poleż, nie rzucaj się z boku na bok, nie nakręcaj. Nic się nie stanie. Rano wstań, usmiechnij się nawet na siłę i
@ponerLokej: Siedzisz na kompie/w telefonie przed snem? To też przeszkadza w zasnięciu, światło niebieskie pobudza mózg i blokuje wytwarzanie melatoniny w organizmie. Do tego kawa (jeśli pijesz) najpóżniej 12h przed pójściem spać
@ponerLokej: Od melatoniny trudno ci się będzie uzależnić, bo jest to substancja naturalnie powstająca w organizmie co wieczór. Napewno warto ograniczyć światło niebieskiego po 18 lub kupić okulary UV460 które blokują to UV odpowiedzialne za zatrzymanie produkcji melatoniny, do tego 4-6h przed snem staraj się nie jeść już nic, w ciągu dnia dodaj jakąś aktywność fizyczną, a jeśli już coś robisz to przed snem staraj się nie ćwiczyć - niepotrzebnie pobudzasz
@MTGrubas: zazwyczaj chodzę spać jakoś koło 24, ostatni posiłek jem koło 19-20, wieczorem również robię trening (może za późno). Ale głównym problemem jest to że przed snem komputer i telefon, choć ustawiłem sobie filtr niebieskiego światła na obu urządzeniach.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ponerLokej: po alkoholu zaśniesz ale to nie będzie dobry sen. Ja przerabiałem mnóstwo gowien, które ścinają że zaśniesz na stojąco - trazodon, hydroksyzyna, mianseryna, nie polecam i od tego można się uzależnić. Medytacja oddechu pomogła mi na gonitwę myśli. Obecnie biorę melatoninę i ashwagande przed snem i po obudzeniu. Ashwa zbija mi kortyzol i uspokaja mnie. Eksperymentuje też z suszem i kroplami CBD ale nieszczególnie to na mnie działa.