Wpis z mikrobloga

W tym tygodniu udało mi się zdobyć przedmiot, którego poszukiwałem przez długi czas. Jest to butelka apteczna ze szkła uranowego (najprawdopodobniej z XIX wieku z Czech lub Niemiec). Czym jest szkło uranowe? Zapraszam do krótkiej opowieści.

Najstarszy przedmiot szklany z domieszką rudy uranowej (tlenku uranu) pochodzi z 79 roku n.e. z mozaiki znajdującej się w rzymskiej willi na Wybrzeżu Posillipo. Następnie na przełomie XIX i XX wieku niemiecki farmaceuta Martin H. Klaproth odkrył uranu jako pierwiastek, jednak z naszej perspektywy istotne jest to, iż eksperymentował z wykorzystaniem związków uranu jako barwników szkła.

Jednak nie Berlin i Niemcy stały się kolebką szkła Uranowego, a Czechy i Józef Riedel (jego fabryka szkła istnieje po dzień dzisiejszy). W 1830 rozpoczął on produkcję szkła barwionego powyższymi związkami na zielono (Annagrun) i żółto (Annagelb). Wykorzystywał do tego dwuuranian sodu i tlenki uranu. Sekret niezwykłych kolorów kupił Brytyjczyk - James Powell w 1834 roku, stąd szkło uranowe zostało rozsławione na całym świecie.

Pod wpływem promieni ultrafioletowych, co jest doskonale widoczne na zdjęciu, butelka wykonana ze szkła uranowego ulega luminescencji, czyli emituje światło. Ze względu na swoją rzadkość i cenę butelki uranowe fałszowano za pomocą związków żelaza i chromu.

Na zdjęciu butelka uranowa (tabula rasa) z mojej kolekcji, druga połowa XIX wieku.

zapraszam do obserwowania #gulosus

#nauka #fizyka #chemia #farmacja #medycyna #historia #ciekawostkihistoryczne #czechy
Gulosus - W tym tygodniu udało mi się zdobyć przedmiot, którego poszukiwałem przez dł...

źródło: comment_1614366428ocT7VYBvFgIRCKiSibD4Z1.jpg

Pobierz
  • 47
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Gulosus: muzeum narodowe w Krakowie ma też kilkanaście takich właśnie buteleczek chyba na wystawie stałej- polecam. Fajnie byłoby przejść tam z gaigerem i zobaczyć jak mocno to promieniuje :)
@memento_mori można ale i nie można. Jakbyś pił z takiej butli przez 30 lat to Twoja szansa na białaczkę rośnie. Generalnie jeden rabin powie tak inny nie. Kiedyś pamiętam testowaliśmy różne sole licznikiem Geigera i sole potasowe, które niby tam jakieś promieniowanie miały wykazywać faktycznie wykazywały tak z 2 razy wyższe niż poziom tła. A szkło uranowe ok. 10 razy wyższe. Ceny szkła uranowego nie są jakieś niesamowite, pamiętam że moja koleżanka