Wpis z mikrobloga

Pytanie do macOSowych świrów od Windowsiarza:

1. Co myślicie o tych problemach z SSD na nowych Macbook Air M1? Mam zarezerwowany w sklepie M1 Space Grey/8GB/256GB za 4699 zł i po tych ostatnich doniesieniach o problemach z dyskami trochę boję się go kupić.

2. Czy da się piracić programy na macOS? Zależy mi na okazajonalnym używaniu Photoshopa, a używam go hobbystycznie (raz na 2 tygodnie), nie na tyle żeby płacić gruby hajs za licencję Adobe. Da się to jakoś spiracić?

#apple #macbook #macos
  • 19
2. Czy da się piracić programy na macOS? Zależy mi na okazajonalnym używaniu Photoshopa, a używam go hobbystycznie (raz na 2 tygodnie), nie na tyle żeby płacić gruby hajs za licencję Adobe. Da się to jakoś spiracić?


@klaud_najn_: ale się zaraz zacznie gównoburza XD
tak, da się. Zatoka i pobranie wersji dla MacOS.
@budus2:
1. Tak samo
2. Tak, ja posiadam ze sprawdzonego torrenta wersję z 2020 roku.
Zawsze up-to-date nie będzie, ale te różnice nie są na tyle drastyczne pomiędzy nowszymi updatami, żeby to było zauważalne.
@klaud_najn_:

1. To był jednostkowy przypadek jakiegoś gościa z twittera rozdmuchany przez portaliki w internecie. Nawet pod tym tweetem dziesiątki osób wrzucało swoje wyniki i u nikogo innego coś takiego się nie pojawiało.

2. Da się.
@wyk00p: Tutaj widzę, że niektórzy z Polski też mają problemy, głównie z wersjami z małą pojemnością i 8gb ramu.

https://imagazine.pl/2021/02/16/mac-z-apple-m1-tak-intensywnie-korzysta-ze-swap-ze-niektore-ssd-moga-pasc-w-ciagu-2-lat/

Wydaje mi się, że to w miarę realne przykłady. Nie mogłem znaleźć więcej konkretnych informacji na ten temat, niestety wygląda na to że nikt nie chciał się zagłębić w ten problem, tylko poszedł news "że dyski zabijane przez macbooka".
@klaud_najn_: Każdy inaczej wykorzystuje swój sprzęt. Ktoś kto pracuje na dużych plikach może szybko zajechać dysk. Nie musi być to nawet kwestia swapu. Ja mam 2.4 TB od wigilii w wersji 16/512 GB.
1. Co myślicie o tych problemach z SSD na nowych Macbook Air M1? Mam zarezerwowany w sklepie M1 Space Grey/8GB/256GB za 4699 zł i po tych ostatnich doniesieniach o problemach z dyskami trochę boję się go kupić.


@klaud_najn_: Problem z software, będzie rozwiązany. Możesz wziąć 16GB bo tych ten problem mniej dotyczy (poza tym HALO 8GB ramu w roku 2021??)

2. Czy da się piracić programy na macOS? Zależy mi na
@szary_obcy: Dzięki za odpowiedź. Nie używam RAMożernych rzeczy, więc 8gb by wystarczyło do moich potrzeb. Potrzebuję lapka na studia, przeglądanie neta i okazjonalne odpalenie indie gierki na steam (stardew valley). Ktoś wnikliwy może zapytać? "Haha, debilu, czemu nie kupisz do tego lapka z windowsem za 2.000 zł w takim razie?"
No nie wiem, chciałem spróbować czegoś nowego. ;)

Druga kwestia, wersje 16gb Aira dużo więcej kosztują i nie ma na nie
@klaud_najn_: ja też kupiłem w euro z tej promocji, szkoda tylko że nie ma tam 16 gb ( ͡° ʖ̯ ͡°)

16 gb najbardziej się przydaje do wirtualizacji windowsa 10 arm, wtedy możesz mu dać na spokojnie 8 gb ramu i śmigać w dwóch systemach jednocześnie.
@elon_w_zbozu: Ze strony apple, mając zniżkę studencką masz wersję 16GB/256GB za 5 826,51 zł. Trochę dużo jak za dodatkowe 8GB ramu, ale to klasyczne Apple. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wątpię, że będą zniżki na 16GB w sklepach, bo wszędzie wykupione te wersje poza x-komem i morele (6 199,00 zł).
Nie używam RAMożernych rzeczy, więc 8gb by wystarczyło do moich potrzeb. Potrzebuję lapka na studia, przeglądanie neta i okazjonalne odpalenie indie gierki na steam (stardew valley).


@klaud_najn_: to nie masz się czym przejmować, bierz śmiało i korzystaj
@klaud_najn_:

1. IMO nadmuchany problem, jak nie tyrasz kompa nie wiadomo jak to SWAP nie jest w ogóle używany (wiem z własnego doświadczenia, rzadko cokolwiek tam ląduje).
2. Po kij Photoshop. Za darmo masz Pixelmator albo kup sobie za 190zł Pixelmator Pro i masz licencję fulltime i w pełni natywny experience na M1, a nie jakieś haracze dla Adobe będziesz płacił za program, który dopiero jest portowany na M1 (działa co