Wpis z mikrobloga

Po kilku miesiącach wracam do tematy który opisywałem we wpisie: https://www.wykop.pl/wpis/54203915/troche-chwalesie-to-jest-cos-nad-czym-pracuje-w-wo/

Za radą kilku użytkowników zakładam tag do obserwacji o nazwie #projektpolon
Dla niewtajemniczonych nazwa ta odnosi się do karabinków polskiej produkcji nazywanych on pierwiastków (np. Beryl, czy Tantal). Mam nadzieję, że się podoba. Jeśli nie to zawsze mogę ją jeszcze zmienić, mam na myśli że sam karabinek może nazywać się inaczej, czekam na ewentualne sugestie.

Co przez ten czas zrobiłem? Rozwinąłem koncepcję całego karabinka i zdecydowałem się na kilka konkretnych rozwiązań. Dokładniejszą listę zamieszczam niżej. Jeśli macie jakiekolwiek pytania do któregokolwiek punktu to piszcie śmiało, postaram się odpowiedzieć na wszelkie pytania.

#bron #strzelectwo

Warianty:
- Krótki skok tłoka
- Długi skok tłoka
- Bezkolbowy
- 6,5 mm Creedmoor
- .223
- .308
- Zamek ryglowany przez obrót
- Zamek ryglowany przez rygle rozchylne

Rzeczy zrobione:
- Główna szyna montażowa (górna)
- Tłumiki płomienia (testy do przeprowadzenia na AK)
- Odciąg zamka dwustronny
- Komora zamkowa
- Zmiana kierunku wyrzutu łusek (dwa systemy)

Rzeczy do zrobienia:
- Mechanizm spustowy (niski priorytet)
- Selektor rodzaju ognia (wysoki priorytet)
- Kolba

Znane problemy:
- Kolba
- Regulator gazowy

Pomysły odłożone:
- System szybkiej wymiany lufy
- Szkielet polimerowy

Kamienie milowe:
- Projekt 3d (2021)
- Model ergonomiczny (2021)
- Prototyp niefunkcjonalny (2022)
- Prototyp funkcjonalny (2022)
- Testy prototypu funkcjonalnego (2023)
  • 9
Czy planujesz, żeby karabinek był zgodny z którymś ze standardów np AR? To by mogło srogo namiesać, jakby np mechanizmy spustowe, koldby czy chwyty pasowały zAR
@gregor40: AR jest chyba jedynym sensownym standardem do którego warto się dostosować. Pan jest taki żeby wszystko co możne znaleźć się na głównej szynie ma być w pełni zgodne z rodziną AR. Chwyty nie będą zgodne ze względu na zbyt duże różnice konstrukcyjne. Kolby teoretycznie mogą być zgodne, ale jak pisałem jest to temat, którego jeszcze nie opracowałem.