Wpis z mikrobloga

Mirki mam dylemat co do finansowania fury.

Koszt fury - 65k, auto ma 1,5 roku, Kia, więc jeszcze ma 5,5 roku gwarancji.
Swojej gotówki chcę przeznaczyć mniej więcej połowę tej kwoty. I teraz dwie opcje:

1) gotówka z banku na drugą połowę - koszt miesięcznie 400-500zł (mam na tyle duży dochód miesięczny że niespecjalnie robi mi to różnicę, jestem to w stanie spokojnie nadpłacać - tutaj głównie chodzi o nie zamrażanie całej kwoty w furę)
2) leasing 3 lata (żeby zrobić 1% wykup) - koszt w okolicach 1000zł miesięcznie

plusy gotówki:
- będąc właścicielem auta mam większe pole manewru jeśli zdecydowałbym się sprzedać ten samochód za wcześniej niż 3 lata bez robienia fikołków z cesją leasingu (zdaję sobie sprawę że tak czy siak będę stratny przez utratę wartości samochodu w czasie)
- mniejsze koszty miesięczne

plusy leasingu:
- mogę wrzucać w koszty wszystko związane z samochodem, czyli serwis, paliwo etc. a potem odliczyć to w PIT, natomiast zastanawiam się czy przy przebiegach rzędu 10-15tys km rocznie max będą to na tyle duże oszczędności, żeby usprawiedliwiało to 2x wyższą ratę leasingu co miesiąc? innymi słowy czy nie opłaca się bardziej po prostu wziąć bułę z banku.

Chętnie usłyszę o jakiś plusach/minusach obu rozwiązań jeśli pominąłem coś oczywistego, dopiero zgłębiam temat, dupa mi się nie pali, nie potrzebuję tej fury na wczoraj.

#motoryzacja
  • 12
@ahappywanderer co masz na myśli dając w plusach że możesz odliczyć serwis paliwo etc. Kupując auto za gotówkę również możesz to robić, to nie atut wynikający z leasingu, tylko z faktu posiadania w aucie środka transportu, a jaka jest formą pochodzenia tego środka - czy własny czy leasing to nie ma znaczenia. Na pewno na plus duży w leasingu będzie wykup 1% i sprzedaż prywatna po czasie. Kredyt wyjdzie sporo drożej pod
@OptiFinance: temat na ten moment wygląda tak, że jeśli brałbym teraz leasing to brałbym go na działalność znajomego a za jakiś czas (jak przejdę na b2b, aktualnie jestem na UOP) zrobiłbym cesję na siebie. I po części też z tego wynika ta wątpliwość gotówka vs. leasing. Próbuje znaleźć jeszcze jakieś minusy brania leasingu w tym momencie. Teoretycznie to czy odliczę paliwo serwis etc zależy od mojej umowy ze znajomym aktualnie ;)
@Ficus_Ginseng: Dzięki, przy okazji jeszcze dopytam - rozumiem że masz w wersji M zapewne? Jeśli tak - ten tempomat który jest w wyposażeniu nie jest aktywny co nie? I jak widoczność z przodu? Z tego co się orientowałem LEDy są jedynie do jazdy pozycyjnej, full LED dopiero w L.