Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 334
Prawackie urojenia: obrazek

Rzeczywistość:

Wielu Polaków mówi, że to zwykłe polskie słowo i że nie jest obraźliwe. Ale nikt z tych osób nie ma pojęcia jak to jest być czarnoskórą osobą, więc jak oni mogą mi mówić jak mam się czuć?

Mnie siedemnaście lat temu złamano rękę w centrum Warszawy, koło rotundy. Czterech Polaków zaatakowało mnie krzycząc „je**ć murzyna”, „wracaj do Afryki”. Ja teraz doskonale rozumiem, co to znaczy, ale wtedy nie miałem pojęcia, o co im chodzi. I nigdy tego nie zapomnę. Jak to słowo mogłoby się dla mnie kiedykolwiek stać neutralne.

Ja od siedemnastu lat, kiedy przyjechałem do Polski, wysł#!$%@?ę takich tekstów: „A skąd murzyn ma kasę na ładny samochód” albo zdarza mi się, że wchodzę do restauracji a ludzie zaczynają się śmiać, że wszedł murzyn. Proszę sobie wyobrazić, że ja przestałem chodzić z dziećmi do Zoo. Bo nigdy nie zapomnę, jak poszedłem z dziećmi oglądać szympansy i usłyszałem, jak ktoś zaczął się śmiać „że brat małpa przyjechał”. To nie jest fair, to nie jest śmieszne. Ale ludzie tak mówią.

Gdybym ja do każdego napotkanego Polaka zaczął mówić per „białas”, to przecież od razu byłaby afera. Ale gdy do czarnoskórych mówi się „murzyn” czy „czarnuch” to wszystko w porządku. Przecież każdy człowiek ma imię. Nie znasz mnie, zwracasz się do mnie, to mów „proszę pana”, znasz mnie, to mów do mnie po imieniu.

Najbardziej mnie boli, że teraz moje dzieci przechodzą to samo. Moja córka, która jest na tym zdjęciu z plakatem, też ma takie doświadczenia ze szkoły, że ktoś woła za nią „murzyn”, „murzynek”. Wtedy moje dzieci nie chcą chodzić do szkoły, tak nie może być. A nauczyciele nie reagują.

Źródło: https://notesfrompoland.com/2020/06/12/czy-murzyn-obraza-zapytalismy-czarnoskorych-polakow-jezykoznawcow-historyka-i-aktywistke/

#bekazprawakow #urojeniaprawakoidalne #neuropa
c.....f - Prawackie urojenia: obrazek

Rzeczywistość:

Wielu Polaków mówi, że to zwyk...

źródło: comment_16152145851TkuR25jSZUhWgjYF3TzVL.jpg

Pobierz
  • 103
@copychef: W Polsce, a na wykopie już szczególnie, jest masa osób które jednocześnie mówią że słowo "murzyn" jest neutralne i nikogo nie obraża, a jednocześnie używają tego słowa w kontekście obelgi.

Ciekawe czy te osoby byłyby takie skłonne bronić prawa do nazywania incelami części środowisk prawicowych, bo przecież hehe, to neutralne słowo, a przecież wystarczy wejść na tag #przegryw by widzieć jakie są przekonania polityczne ludzi pod tym tagiem.
@copychef: Super, ale w każdym z tych zdań gdyby zamienić murzyna na czarnego, dalej byłyby one obraźliwe i rasistowskie. - "Skąd czarny ma kasę na tak ładny samochód itp"
Tworzenie bezsensownych problemów na siłę. Tak jak na Azjatów mówimy Azjaci i jest ok, a w krajach latinoamerykańskich na białych mówi się blanco i też jest w porządku, tak samo będę nazywać w polskim języku osobę czarnoskórą murzynem lub czarnym, bo jest
@copychef: Mi z tej opowieści wynika, że zostałeś skrzywdzony przez rasistowskie zachowania i teksty, ale akurat użycie tutaj słowa murzyn co ma do rzeczy? Wszystko o czym piszesz odnosi się do szkodliwych stereotypach o czarnoskórych, a te są niezależne od słowa, które użyje się do wyróżnienia tej osoby. Tzn no jasne, jeżeli sobie nie życzysz, aby do ciebie tak mówić, to masz pełne prawo. Z drugiej strony regulowanie tego na poziomie
"Skąd czarny ma kasę na tak ładny samochód itp"


@Aammon: W ogóle co za logika w tym jest. "Skąd ten przystojniak/ta laska/ten łysy/ta wysoka ma kasę na tak ładny samochód" to też ma być obraźliwe? Przecież kwestia czy coś jest obraźliwe czy nie wynika głównie z kontekstu w jakim jest używane. "Pederasta" jest obraźliwe, bo właśnie w takim kontekście jest używane, w przeciwieństwie do "geja" czy "homoseksualisty". "Czarnuch" (szczególnie amerykańska wersja)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@copychef: Wiele określeń może być obraźliwych (nawet nazwanie kogoś INŻYNIEREM może mieć negatywny wydźwięk - bo wiadomo, taki to wyżej sra niż dupę ma i ogólnie bierze pieniądze za nic). Zależy od kontekstu i intencji. Tworzenie w związku z tym indeksu słów zakazanych to głupota.
"Skąd ten przystojniak/ta laska/ten łysy/ta wysoka ma kasę na tak ładny samochód" to też ma być obraźliwe? Przecież kwestia czy coś jest obraźliwe czy nie wynika głównie z kontekstu w jakim jest używane.


@Yahoo_: Tutaj właśnie kontekst działa. Bo Murzyn w Polsce ma konotacje biedaka i zacofańca. Stąd powiedzenie: "100 lat za Murzynami", czyli obraz bananowej republiki i chatek z gówna.
@ajuto00: nie zgadzam, się w cytowanym zdaniu samo pytanie "skąd ma pieniądze" jest sugerujące. Nie natomiast słowo "Murzyn". Jeśli powiem "ale fajne auto ma ten Murzyn" to ja nie widzę w tym nic obraźliwego. Natomiast powiem "ale fajne auto ma ten złodziej" to wiadomo, że złodziej jest pejoratywne i samo słowo niesie informację.
Ja uważam podobnie jak tutaj:
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Klopotliwy-Murzyn;17473.html
tl;dr Murzyn jest uważany za negatywne, bo angielskie/francuskie tłumaczenia za takie są
Proszę sobie wyobrazić, że ja przestałem chodzić z dziećmi do Zoo. Bo nigdy nie zapomnę, jak poszedłem z dziećmi oglądać szympansy i usłyszałem, jak ktoś zaczął się śmiać „że brat małpa przyjechał”.


@copychef: Ale co to za argumenty z dupy- co to ma do słowa "murzyn"? Cały tekst ma wywołać współczucie i podobne emocje a potem zwala wszystko na słowo "murzyn".
Jak zniknie słowo "murzyn" to przestaną dzieci biegać za to