Wpis z mikrobloga

Część, mój układ z #arduino cierpi na problemy prawdopodobnie z zasilaniem. Jestem początkujący i w sumie to mój pierwszy prawdziwy projekt. Używam dwóch zasilaczy stabilizowanych 9v i 12v. 9v zasila Arduino. Problemem jest okresowe zawieszanie się kontrolera, co 10-30 minut. Nie mam oscyloskopu, ale zasilanie jest z tej samej linii co duże trójfazowe maszyny, dlatego myślę że to coś z zasilaniem. Chociaż może być zły kod, ale tak czy siak muszę coś z tym zasilaniem zrobić. Tak najprościej co mogę zrobić? #elektronika
Dzięki za pomoc

Update: Dodałem schemat, nic specjalnego. Wyświetlacz do dwustanowiskowej wagi własnej produkcji. Jeden kontroler obsługuje jedną wagę. Analogowy sygnał z wagi idzie do HX711 i cyfrowy sygnał 10 metrowym przewodem leci do arduino.
Linki do zasilaczy:
https://botland.com.pl/zasilacze-dogniazdkowe/7158-zasilacz-impulsowy-9v2a-wtyk-dc-5521mm-5902135147375.html
https://botland.com.pl/zasilacze-dogniazdkowe/4022-zasilacz-impulsowy-12v15a-wtyk-prosty-dc-5525mm-5901890008488.html

Zawieszają się oba kontrolery w rożnych momentach, nie jednocześnie. Zjawisko nasiliło się odkąd pracują obie wagi, na początku z tylko jednym układem było ok (może to nie ma znaczenia, bo było wszystko nowe - tylko luźna obserwacja). Wciśnięcie przycisku reset przywraca sprawność, tylko problemem jest ponowne wytarowanie wagi (jest to komenda w setup) dlatego traci się pomiar masy już położonej na wadze. Same tensometry ważą b. dobrze. Pzdr
deusExMaquina - Część, mój układ z #arduino cierpi na problemy prawdopodobnie z zasil...

źródło: comment_1616354620oTN1EJArlkh0wvjILKAKGu.jpg

Pobierz
  • 26
@deusExMaquina: podaj jeszcze długości kabli. Ile jest między płytką tensometrów a arduino? To samo dla przycisku tarowania, wyświetlacza.

Spróbuj też rozdzielić zasilacze. Osobne dla każdego arduino. Użycie porządnych zasilaczy transformatorowych, zamiast impulsowych też może pomóc.
Czy wyświetlacz nie może być zasilany z 9V, albo arduino z 12V? Zawsze to jeden zasilacz mniej.
@zetisdead: Przewód od sumatora tensometrow do hx711: 15 cm, od hx711 do arduino: ok 10-11 metrów. Przewodem jest skrętka. Kontrolery wiszą na ścianie, kiedy waga stoi dalej, nie mogę obejść tego bez dodawania do projektu wifi.
Przycisk tarowania podłaczony jest pod wolne żyly w skretce, czyli ma ta sama dlugosc

Kupię zasilacz transformatorowy 9V, nie chcialem podawać do arduino 12v bo czytałem o tym grzaniu się itp.

@kk87ko0: 2A.
@deusExMaquina: Po czym tak w ogole wnioskujesz ze sie zawieszaja?

Ten zasilacz moze dawac dwa ampery, watpie by to byl problem. Jak bys mial takie przebicie gdzies na procesorze to bys to doslownie poczul. Jestes pewnien ze winny nie jest software? Dlaczego stsujesz az dwa arduino?
@deusExMaquina nie jestem ekspertem w temacie, ale czy te duże trójfazowe maszyny są napędzane silnikami indukcyjnymi? Czy pracują one cały czas? Czy Twój układ zawiesza się w różnych okolicznościach, a może np podczas startu którejś z maszyn?