Wpis z mikrobloga

Dziś mija 78 lat od "Akcji pod Arsenałem", która była jedną z najgłośniejszych akcji podziemia w okupowanej przez Niemców Polsce. Dnia 26 marca 1943 roku w pobliżu gmachu Arsenału u zbiegu ulic Długiej, Bielańskiej i Nalewek w Warszawie oddział Grup Szturmowych Szarych Szeregów odbił z rąk gestapo Jana Bytnara "Rudego", a wraz z nim 20 innych więźniów przewożonych z al. Szucha na Pawiak. "Rudy" był dowódcą hufca „Południe” warszawskich Grup Szturmowych Szarych Szeregów, został aresztowany nad ranem 3 dni wcześniej. Janek Bytnar stał się jednym z bohaterów powieści "Kamienie na szaniec" autorstwa Aleksandra Kamińskiego. Książka powstała na podstawie krótkiej relacji dowodzącego akcją Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” spisanej podczas Świąt Wielkanocnych, 25–26 kwietnia 1943 roku. ((fot.MONOLITH) Scena z filmu "Kamienie na szaniec")

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii - tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii - plusując ten komentarz bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

Sprawdź też mój blog WWW firmowy SKLEP ZH oraz kanał na YT

#historia #historiapolski #iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #drugawojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #wojna #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #rocznicanadzisiaj
Zwiadowca_Historii - Dziś mija 78 lat od "Akcji pod Arsenałem", która była jedną z na...

źródło: comment_1616753300Q5m9wUVduRbuZjlEdWl12e.jpg

Pobierz
  • 4