Wpis z mikrobloga

Czy studia ekonomiczne dają praktyczną wiedzę z zakresu systemu monetarnego, inwestowania w akcje, kruszce, obligacje itd czy raczej nie?

Czy osoba po studiach ekonomicznych, która nie ma zielonego pojęcia o inwestowaniu to coś normalnego czy po prostu nieuk, które przebimbał całe studia?

#ekonomia #studia #studbaza #pytanie #finanse #gielda
  • 19
@trevoz:
przecież inwestowanie w akcje (jeżeli mowa o inwestorach którzy w długim okresie odnieśli sukces, a nie kogoś kto na jednej fali urósł razem z rynkiem przez kilka miesięcy, sam nie wiedząc jak to zrobił ) to głównie wpadnięcie na pomysł która branża będzie rosłą, która firma jest niedowartościowana itd
na studiach tego nie uczą
@trevoz: Miałem jeden przedmiot, 30 godzin ćwiczeń, na których fajnie zrozumiałem jak działają opcje.
I jeden wykład, na którym symulowaliśmy order book.
To są jedyne rzeczy które przez 3 lata miałem jakkolwiek związane z rynkiem finansowym.
Reszta to kucie keynes vs hayek.
@trevoz: zależy od tego z kim będziesz miał przedmioty. Jeśli trafisz na praktyka który jednocześnie ma doświadczenie i prowadzi przedmioty z zakresu rynków i instrumentów finansowych to jak najbardziej dostaniesz dużo praktycznej wiedzy. Sęk w tym że praktyków na uczelniach jest mało i wcale to nie działa tak że im lepsza uczelnia tym akurat trafisz na więcej praktyków jeśli chodzi o prowadzących. Także to zależy od uczelni. Jeśli będziesz miał czysta
@trevoz: większość rzeczy na studiach w Polsce polega na robieniu notatek -> wykuciu na blachę -> zaliczeniu -> zapomnieniu. Tutaj nie uczą żebyś coś zrozumiał, jak działa funkcjonuje tylko na wykuciu na blachę regułek. Oczywiście wszystko na studiach zależy od Ciebie, czy coś się przydatnego nauczysz czy tylko zrobisz jakiś śmieszny dyplom.
@trevoz: To coś normalnego. Wątpię że na uczelniach uczy się o jakichś wskaźnikach czy analizie technicznej, przy czym to drugie to może dobrze ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale dyplom ekonomisty nie czyni nikogo Wilka z Wall Street. Samoedukacja, popełnianie błędów, posiadanie mentora - większa szansa.
@trevoz: to też zależy co masz na myśli pisząc o praktycznej wiedzy. Ja miałem na przykład zajęcia z podstaw analizy technicznej, ale jeśli myślisz, że studia ekonomiczne dadzą Ci receptę na zarabianie pieniędzy przez inwestowanie, to się zawiedziesz
@trevoz: = To coś normalnego, a ja jestem po studiach ekonomicznych :), Na ekonomii nauczysz się trochę o makro i mikroekonomii, poznasz podstawy rachunkowości, poznasz instycje na rynku kapitałowym itp. Mało dowiesz się o praktycznym inwestowaiu chyba, że wybierzesz specjalność związnaą z rynkiem kapitałowym. Sprawdź sobie program studiów ekonomicznych w internecie. Może lepiej zapłacić kasę i zrobić sobie kurs Szkoły Giełdowej.
https://www.gpw.pl/aktualnosci?ph_main_01_start=show&ph_main_01_cmn_id=110302&title=Kursy+Szko%C5%82y+Gie%C5%82dowej+on-line
@trevoz: Co do zasady nie jest tak, ze studia maja cię czegoś nauczyc, ale mają dać ci otoczenie do zgłębiania wiedzy - ciekawych profesorów, ambitnych kolegów etc. Wiec i z najlepszego uniwerka mozesz nic nie wynieść, z drugiej strony jak będziesz sam dużo czytał to z wyższej szkoły gospodarki leśnej wyniesiesz niezła wiedzę
@trevoz: Za Wikipedią:

Ekonomia – nauka społeczna analizująca oraz opisująca produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr i usług. Nie jest nauką ścisłą, lecz posługuje się aparatem matematycznym (głównie metody ilościowe).


Giełda jest integralną częścią gospodarki, jednak nie jest najważniejsza i nie jest głównym zainteresowaniem ekonomii. Oczywiście - dobry ekonomista powinien znać przedmioty Twojego pytania, jednak nie będzie nigdy specjalistą w ich dziedzinie, gdyż zwyczajnie jest to poza zasięgiem możliwości dostępnego dla niego