Wpis z mikrobloga

Założyłem w styczniu #ike i #ikze Zakupiłem same ETFy
Wynik mam 7.82% na IKZE i 3.90% na IKE. Razem +1355.17zł (5.37%)

No już się pochwaliłem. Wiem, wiem, nie mylmy hossy z talentem. Tym bardziej, że ten wynik uwzględnia zmianę kursów walut. ETFy mam w USD, EUR i ETC na złoto mam w GBP.
Gdyby nie słaba złotówka (czyli nie przeliczając wyniku na złotówki) wynik byłby 2.32%.

Najlepszy wynik z uwzględnieniem kursów to... bez niespodzianki VUSA +10,45% (42,7% portfela).
Na minusie tylko SGLN(etc na złoto) -2.29% i IQQH (clean energy) -16,25%
Mówimy tylko o 1 kwartale no i mamy szczyty szczytów u burgerów, gdzie mam prawie cały portfel.

Portfel jest emerytalny. Akceptuję ryzyko utraty kapitału w pewnych momentach nawet o -50%. Ryzykuję, że sp500 i reszta ETFów w ciągu najbliższych 32 lat będzie na plus.

40% S&P500 (VUSA)
15% ETC na złoto (SGLN)
10% BONDSy korpo notowane w USD (IHYU)
10% BONDSy gov z emerging (IUS7)
5% Clean Energy (IQQH)
5% ETF na WIG20 (a idź pan, pewnie pogonię, głupi sentyment)
15%: udvd, spyw, qdvg, qdve

Żałuję, że wcześniej nie założyłem IKE i IKZE. Polecam każdemu 26+

Jak to wygląda u Was?

BTW: Wpłaciłem cały limity od razu i zakupiłem wszystko co realizuje moją strategię. Co styczeń wpłaty i małe korekty portfela. Na IKZE mam większy limit bo #jdg
#gielda
  • 23
@czarna_mamba: MDM, czyli od mbanku. Ale nie chciałem RORu w mBanku więc płacę 25zł na pół roku. Czyli w sumie 100 zł za ike i ikze rocznie. Mają dobrą ekspozycję na zagranicę i etfy.

@Candy: SGLN wybrałem bo to w sumie jest ETC a nie ETF. Są to papiery dłużne zabezpieczone złotem fizycznym. W teorii (jako ciekawostka) jak nie będą mieli kasy żeby mi wypłacić to powinni oddać złoto fizyczne.