Wpis z mikrobloga

Założyłem w styczniu #ike i #ikze Zakupiłem same ETFy
Wynik mam 7.82% na IKZE i 3.90% na IKE. Razem +1355.17zł (5.37%)

No już się pochwaliłem. Wiem, wiem, nie mylmy hossy z talentem. Tym bardziej, że ten wynik uwzględnia zmianę kursów walut. ETFy mam w USD, EUR i ETC na złoto mam w GBP.
Gdyby nie słaba złotówka (czyli nie przeliczając wyniku na złotówki) wynik byłby 2.32%.

Najlepszy wynik z uwzględnieniem kursów to... bez niespodzianki VUSA +10,45% (42,7% portfela).
Na minusie tylko SGLN(etc na złoto) -2.29% i IQQH (clean energy) -16,25%
Mówimy tylko o 1 kwartale no i mamy szczyty szczytów u burgerów, gdzie mam prawie cały portfel.

Portfel jest emerytalny. Akceptuję ryzyko utraty kapitału w pewnych momentach nawet o -50%. Ryzykuję, że sp500 i reszta ETFów w ciągu najbliższych 32 lat będzie na plus.

40% S&P500 (VUSA)
15% ETC na złoto (SGLN)
10% BONDSy korpo notowane w USD (IHYU)
10% BONDSy gov z emerging (IUS7)
5% Clean Energy (IQQH)
5% ETF na WIG20 (a idź pan, pewnie pogonię, głupi sentyment)
15%: udvd, spyw, qdvg, qdve

Żałuję, że wcześniej nie założyłem IKE i IKZE. Polecam każdemu 26+

Jak to wygląda u Was?

BTW: Wpłaciłem cały limity od razu i zakupiłem wszystko co realizuje moją strategię. Co styczeń wpłaty i małe korekty portfela. Na IKZE mam większy limit bo #jdg
#gielda
  • 23
@Everbro: z ciekawości: ile masz lat? Bo trochę jakbym czytał o sobie :P
Skąd pomysł na strategię? Bo trochę brzmi jak po lekturze Finansowej Fortecy.
Ja też w styczniu założyłem IKE i w jego ramach władowałem cały limit w ETFy na DM i EM (33% i 66%). Wynik: +4,18%.
To złoto też mam, ale w ramach normalnego maklera, myślę czy nie dokupić w ramach IKZE.
@Jojne_Zimmermann: Mam 33 lata. U tego kolesia od FF przeczytałem artykuły opisujące czym jest IKE i IKZE. Jak zrozumiałem to zacząłem dobierać strategie i czytać o różnych o tego kolesia co sprzedaje appkę (nie pamiętam kto ale ma taką apkę gdzie można sobie wstecz sprawdzić wyniki strategi).
Tej appki nie kupowałem ale tam ma wypisane i opisane różne strategie.
Książki FF też nie czytałem.

Potem spędziłem kilka dni na justeft.com

Czego
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@gosciu82: limity roczne dotyczą tylko wpłat, teraz to około 16k w 2021 było. Lekko idą w górę w kolejnych latach:
Dla IKE limit ograniczony jest do 3 – krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego brutto w gospodarce narodowej na nowy rok.
@Jojne_Zimmermann: Ja sam nie wiem czy ta strategia jest odpowiednia. Na ten moment kasa rośnie. Myślę, że za mało ryzykuję jak na portfel emerytalny z pespektywą 30+ lat. Zobaczymy w następnym styczniu jakie decyzję podejmę.

Na giełdzie gram 4. rok na zwykłym maklerskim. 2020 maiłem +17% ale to wyjątkowy rok chyba. Późno sprzedałem w covidowym marcu ale za to ładnie dokupiłem w dołkach.
@Everbro: Założyłem IKE i IKZE w grudniu 2020 ale nie kupowałem ETF tylko jadę trochę bardziej ryzykownie, bo wybranymi akcjami z banana. Przez te prawie pół roku zrobiłem sporo ponad 30% zysku i jestem kilka lat oszczędzania do przodu w stosunku do popularnych ETF. Korzystam też z procentu składanego, bo za zrealizowany zysk mogę już teraz nabyć jeszcze więcej innych papierów z potencjałem wzrostu. Z racji ograniczeń wypłat IKZE obecnie zrobiłem
@2047: Gratuluję wyniku. Myślę, że akceptujesz większe ryzyko niż ja.

Ja obstawiam, że w okresie 30 lat co najmniej raz będzie kryzys/korekta, która cofnie mi wynik portfela o 3-4 lata. Moja strategia się przed tym broni*.
Jakbym powiedział Ci, że taka korekta nastąpi w przeciągu 1 roku to zmieniłbyś sposób inwestowania?

*No tak nie na 100% oczywiście ale amortyzuję straty mając obligacje i złoto.
@Everbro: Nie zmieniłbym. Tzn. IKZE traktuję jako zabezpieczenie na starość (obok mieszkania na własność) i myślę, że wystarczy mi. Trudno powiedzieć co będzie za 30 lat, nie wiem nawet czy doczekam starości. Zamierzam zbierać dywidendy i reinwestować je w dołkach, czyli analogia do ETF ale próbuję sam. To jest ta bezpieczna strona moich inwestycji. Obligacje i złoto obecnie nie bardzo mnie interesują, bo służą przechowaniu majątku, a nie pomnażaniu go.

Jeżeli
@gosciu82: Bo istnieje limit roczny limit wpłat na IKE. Jak stracę środki to już nie wpłacę drugi raz w tym samym roku. Druga sprawa: grając kontrakty, w przypadku straty trzeba uzupełniać depozyt, a jak zabraknie środków to kontrakt zostanie awaryjnie zamknięty, gdyż nie ma możliwości pokrycia depozytu aby przetrzymać dołek. Na zwykłym rachunku nie ma tego problemu tak długo jak posiadasz środki na uzupełnienie depozytu, czy na rachunku maklerskim, czy ROR.
@Everbro: Nie ma idealnej strategii, każdy wybiera pod siebie. Nie każdy ma wiedzę, nie każdy ma czas. Ja mam czas i lubię to ale gdybym miał rodzinę to pewnie wolałbym spędzać czas z nimi niż na analizowaniu rynku. Grunt to być elastycznym, podejście zawsze można zmienić. Powodzenia również!
@Everbro Gratuluję decyzji. Jedna uwaga: to że twoje fundusze są notowane w USD, czy GBP nie znaczy, że masz ekspozycję właśnie na te waluty.

Sam wrzuciłem 2 maksy za 2020 i 2021 w IKE i IKZE. Siedzę w 100% na rynku akcji, ze względu na długi okres inwestycji. Wynik mam podobny, choć równie dobrze do końca roku może być -10%

Mam 2 pytania:
Dlaczego akurat SGLN? Rozważałeś zakup Sprotta zamiast tego?
Coś