Wpis z mikrobloga

#plytaglowna #bios #informatyka #komputery #komputer
Chce zrobić by mój komputer się sam uruchamiał od poniedziałku do piątku o godzinie 8:45.
Mam płytę główną Gigabyte B450 AORUS Elite.
Jest tam taka opcja jak wznowienie przez alarm, patrz zdjęcie. Tylko wg instrukcji https://www.instrukcjaobslugipdf.pl/gigabyte/b450-aorus-elite/instrukcja?p=37 na stronie 37 widzę że powinna być opcja Wake up day, w której to mogę sobie ustawić w opcji dnia, np poniedziak wtorek środa czwartek i piątek, lub danego dnia miesiąca np 3 dnia każdego miesiąca. No ale nie widzę na screenie nigdzie takiej opcji. Widzę tylko taka że danego miesiąca mi się uruchomi. Ale ta opcja też mi nie działa, ustawiłem sobie dzisiejszy dzień, odpowiednią godzinę i minute, i nic, nie uruchomił się. Czy ktoś wie co może pomóc w naprawie tego problemu bym mógł uruchamiać kompa codziennie poniedziałek-piątek o określonej godzinie? Moze jakoś inaczej w tych opcjach trzeba pogrzebać. Myślałem też że może update biosu by pomógł, ale nigdy go nie robiłem, i trochę się przez to cykam ze może będę miał problem później że mi system nie będzie chciał wstać, może moje obawy są nie uzasadnione, o tym też w komentarzach możecie wspomnieć. Czy ktoś ma jakiś pomysł co mogę zrobić? Albo przynajmniej jak wyguglować ten problem?
temokkor - #plytaglowna #bios #informatyka #komputery #komputer
Chce zrobić by mój ko...

źródło: comment_1617475739M8taNLz5kxEQoXBVxj3iml.jpg

Pobierz
  • 12
@temokkor: Spróbuj wyłączyć fast start, jeżeli masz włączony:
HKEYLOCALMACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Power
HiberbootEnabled ustaw na 0.
Jeżeli masz jakieś urządzenie w sieci obsługujące Wake on LAN (np. router, który działa 24h), to możesz sobie na nim ustawić, żeby wybudzał Ci kompa.
@temokkor: S3,S1 to opcje w biosie określające stan hibernacji/zawieszenia systemu. Określają czy ma np podtrzymywać pamięć ram. Ze stanu S3 wybudza się chyba szybciej. Nie ma takiej opcji jak fizyczne włączenie komputera i jego prądowy start, można go tylko wybudzać jeżeli zamiast wyłączenia systemu robiło się hibernację/zawieszenie.
@jedyny_wolny_login Nie ma takiej opcji jak fizyczne włączenie komputera i jego prądowy start, można go tylko wybudzać jeżeli zamiast wyłączenia systemu robiło się hibernację/zawieszenie

Hmm na innym komputerze uruchamiałem w ten sposób automatycznie komputery które były wyłączone przez kliknięcie w Windows 7 tego przycisku do paska start, i kliknięcie zamknij. Tylko tam były inne płyty główne. Ale to też może być jakiś trop, by sprawdzić czy się uruchomi z hibernacji.
@jedyny_wolny_login: Nie masz racji. Od czasów, gdy powstały płyty ATX, nieprzerwanie podawane jest napięcie 5V, chyba, że wyciągniesz wtyczkę z prądu lub wyłączysz zasilacz. Dzięki temu prawidłowo może działać np. WoL, który pozwala Ci na wystartowanie kompa za pomocą karty sieciowej. Ten wake alarm działa pewnie na podobnej zasadzie (tyle, że sygnał nie leci przez sieć, a puszczany jest bezpośrednio przez płytę), chociaż w manualu jest tylko zdawkowy opis tej funkcji.