Wpis z mikrobloga

Hej, czytam tagi od jakiegos czasu i pora w koncu zapytac o kilka rzeczy w celu usystematyzowania wiedzy (ile mozna @gobi12 meczyc na priv :D )
Mam w mieszkaniu 3x habanero o wysokosci 30-40cm (czerwone i zolte) od wrzesnia 2019 roku. Cud, ze zyja bo nic nie czytalem o papryce, tylko lalem wode i czasem przesadzilem do wiekszej doniczki ;)
Wiedzy zero, nawozow tez (jedynie biohummus raz na jakis czas), a na dodatek nie mam okien na poludnie :( - dlatego dopiero w listopadzie 2020 dojrzal mi pierwszy owoc, a w marcu tego roku zebralem AZ 4 (doswietlam LEDem).
Po tym, co sie naczytalem chce w tym roku miec sensowniejsze plony, ale najpierw musze w jakiejs kolejnosci rozwiazac kilka problemow:
1. Mam skoczogonki. Robilem juz dwa razy kapiel i za drugim razem bylo ich mniej - ale chcialbym sie ich calkiem pozbyc i mysle o wywarze z czosnku.
2. W obecnych doniczkach jest uniwersalna ziemia bez perlitu, dodatkowo dosc mocno ubita. Kupilem perlit do wymieszania z ziemia i keramzyt na dno i gore (zeby meszek nie rosl)
3. Na pewno im juz ciasno, wiec musze je w koncu przesadzic do wiekszych doniczek (sa w 2l i 4l doniczkach, a mam 7.5l i 10l kupione)
4. Mam totalny niedobor wszystkiego (stare liscie sa zolte, nowe zielone) i kupilem juz kristalony (zielony, pomaranczowy i czerwony) i calmag do oprysku

Pierwsze, glowne pytanie: jak sie do tego zabrac?
Najpierw walka ze skoczogonkami (jak dlugo?), potem przesadzanie i nawozenie po jakims tygodniu od przesadzenia czy moge zrobic wszystko na raz tzn przesadzanie i podlewanie raz woda z czosnkiem a raz z nawozem?

No i seria pytan dodatkowych:
1a. Kojarze, ze trzeba czosnek rozgniesc, wrzucic do szklanki i zalac wrzatkiem, a jak ostygnie to ocedzic, a roztwor wlac do 1.5l butelki, sposob i proporcje sie zgadzaja?
1b. Takim roztworem podlewac codziennie czy tak, jak to jest z kristalonem, raz na pare dni, a reszta zwykla woda?

2a. Jaki procent perlitu w ziemi bedzie najlepszy? Kojarze, ze ogolnie jest 10-30%, a w jaki procent celowac do chili?
2b. Mam kupiony 20l worek z ziemia z lidla. Czy zwazyszy na to, ze i tak bede nawozil ziemie to czy bedzie OK pod katem dlugiej uprawy (zimowanie na parapecie) czy bedzie zauwazalna roznica gdybym kupil cos lepszego? Jak tak, to co zamowic?
2c. Pamietajac, ze obecna ziemia ma juz z 2 lata (i jest bez perlitu), to co robic podczas przesadzania: zostawic stara ziemie, a nowa (z perlitem) ma byc wokol niej, czy zdrapac calkiem stara ziemie i przesadzic same korzenie do nowej?

3a. Jezeli dysponuje doniczkami 2l, 4l, 7.5l i 10l to lepiej przesadzac plynnie o jeden wymiar w gore, czy moge (lenistwo :D) przesadzic od razu 2l->10l i 4l->10l? Domyslam sie, ze duzo wieszka doniczka spowoduje dluzszy rozrost korzeni i liscie nie beda na poczatku tak rosnac, ale...potem liscie moga dostac kopa jak korzenie sie rozrosna?

4a. Czytalem, ze przy mlodych siewkach daje sie 0.25, potem 0.5 i dopiero po kilku razach 1g/l kristalonu. W moim przypadku tez robic taki powolny start zanim nie dobije do 1g/l czy z racji niedoborow od razu dac 1g/l?
4b. Gdzies czytalem, ze kristalon podaje sie raz na 3-4 podlewania, zgadza sie? Czyli w pozostale dni podlewam po prostu zwykla woda, a roztwor czeka na swoj dzien?
4c. Co do oprysku z calmagu: raz na tydzien, tez 1ml/l i po prostu pryskac tak dlugo az wszystkie liscie beda wilgotne od gory i dolu? Mozna pryskac w pomieszczeniu, czy lepiej tego nie wdychac i to robic na balkonie?
4d. Do tej pory nie zalowalem wody (siema skoczogonki!), teraz juz wiem ze nadmiar tez jest zly. To ile ml wody/roztworu powinienem dziennie lac, zeby bylo dobrze? :P Przypominam, ze maja 30-40cm wysokosci i siedza w 2-4l doniczkach, a 7.5-10l sa w planach.
4e. Kristalon nadaje sie tez do czegos innego niz papryka, na przyklad z takich jadalnych: do miety czy bazylii?

#chili #ogrodnictwo #chilihead #papryczki #chilizgobim
  • 5
1. Kupiłbym jednak jakas chemie na robactwo
2. 20% wg mnie będzie git. Przy siewkach dobrze dać 30%, bo latwiej przelać.
3. Spokojnie przesadzaj. Ja przesadzalem z 0.5l do 10 i rosły pięknie.
4. Po przesadzeniu do nowej ziemi nie dawaj w ogole nawozow, a najlepiej podlej nawozem teraz jak masz niedobory i przesadz za kilka dni. Pelna dawka nie powinna zaszkodzic duzym paprykom o rozbudowanej bryle korzeniowej, ale polecam zacząc 0.5g/l
@wertyh: Biobizz Calmag

1. Rozumiem, ze zamiast kapieli i czosnku proponujesz jakis mospilan badz agricolle rozcienczony w wodzie?
3. Nie miales wtedy tak, ze liscie zatrzymaly sie na x tygodni, bo tworzyly korzenie i dopiero po jakims czasie zaczely rosnac?
5. Czyli wychodzi jakies 3x woda, potem nawoz i od nowa?

Proporcjonalnie do 10l doniczki wychodzi wtedy litr wody co te 3-4 dni?
@c8241070679095affe257f6c6f695c34: 1. W walce ze szkodnikami uzywam chemii, szkoda czasu na naturalne metody.
3. Nie. Dużo osob robi rozsady 200->500->10l. Mi zaczęły rosnąc intensywnie już tydzień od przesadzenia.
5. Ja podlewam nawozem co 10-14dni, nie patrzę na ilosc podlań wody. No ale srednio mi wychodzi okolo 3-4 podlań do doniczek litrowych.

Zalezy od pogody ;) w srodek lata jak lałem litr wody do doniczki 10l to krzaki wypijały to w jeden