Wpis z mikrobloga

W tym całym zamieszaniu Rosyjsko-Ukraińskim zastanawia mnie rola Białorusi i jaką role odegrały tamtejsze protesty. Łukaszenka dość szybko zmienił retorykę z rosyjsko sterowanego przewrotu, na amerykański zamach na jego życie. Dodatkowo, Putin mógł usunąć niewygodnego partnera i pozostawić w Mińsku inna marionetkę, a jednak tego nie zrobił. Z drugiej strony, jakakolwiek wojna wymaga zaangażowania Białorusi, a o ruchach wojsk w tamtym rejonie cisza.

#ukraina #bialorus #rosja
  • 6
  • Odpowiedz
Putin mógł usunąć niewygodnego partnera i pozostawić w Mińsku inna marionetkę


@Emcis8: Optymalne rozwiazanie dla Putina to nie potencjalnie niebezpieczna zmiana reżimu a sprowadzenie Łukaszenki do roli posłusznej marionetki i do tego to zmierza.
  • Odpowiedz
@Emcis8: moje zdanie jest takie- po pierwsze Wojska Białorusi się poruszają w ostatnich tygodniach wystarczy poszukać. Po drugie co najważniejsze przypomnijmy sobie jak administracja Trumpa wysłała wiceprezydenta Pompeo do Łukaszenki i ogłosili otwarcie placówki dyplomatycznej. W moim mniemaniu Łukaszenka około roku temu dał sygnał strategiczny, że pojawia się możliwość balansowania strategicznego ,czekał na ruch zachodu ,dostał sygnał od Jankesów jednak nic poza tym. RP nie ma narzędzi by móc wpływać na
  • Odpowiedz
@Majsonpl89: O ruchach Białorusinów dało się przeczytać, natomiast ich potencjał nie jest na tyle duży, żeby poradzili sobie bez Rosyjskiego wsparcia na swoim terenie, a o przerzucie wojsk FR na Białoruś nie relacjonowano.
Co do proby balansowania Łukaszenki, to jego tak radykalny zwrot w kierunku sojuszu z Rosja wyglada bardziej na ultimatum ze strony Putina, niż na rozczarowanie brakiem zainteresowania zachodu.
  • Odpowiedz
@Emcis8: ale z kim by mieli sobie poradzić na własnym terenie? Bo moim zdaniem jedno wynika z drogiego. Rosja znakomicie zdaje sobie sprawę z tego, że teren Białorusi to dla nich bardzo ważny teren wynika z geografii. Ciężko określić też do końca, ale zdaje się że właśnie tak było jak piszesz z Łukaszenką. Co do ilości wojsk FR na ich terenie to ja nie mam wiedzy, ale dobrze by było gdyby
  • Odpowiedz