Wpis z mikrobloga

Nie wiem, dlaczego uważasz, ze położenie Polski jest jakieś bardzo korzystne. Od wschodu mamy biedne i słabo zaludnione kraje. Od południa nieco lepiej, ale niewiele. Skandynawia jest bogata, ale znów — prawie nikt tam nie mieszka. Dostęp do oceanów Polska ma tylko przez cieśniny duńskie, porównaj to z którymkolwiek krajem Europy Zachodniej, gdzie główne miasta leżą tuż przy morzach bezpośrednio połączonych z oceanem. Fakt, od zachodu mamy Niemcy, ale wszystkie kraje na
@Aleutian_Vagabond: @EkstraCezar:

Ja z kolei zawsze kisnę z tego odwracania kota ogonem. Chlip, chlip Potop, rozbiory, dwie wojny i komunis. Może wam nikt tego nie powiedział, ale wiecie o tym, że gdy wróg atakuje, to nie ma obowiązku przegrywania wojny, prawda? To nie niemcy, czy szwedzi nas rozkradli, tylko polacy nie obronili swojego dobytku, przestańmy wreszcie robić z siebie ofiary i zrzucać winę za wszystko na innych. Trzeba sobie
źródło: comment_1619460016qmue8JpUxOVhVEhtRUzvJz.jpg
@za_niemca_bylo_lepiej: "wrota na Wschód, wrota na bogata kraje Skandynawskie, sąsiedztwo największej gospodarki Europy" ktoś tutaj sam sobie udzielił odpowiedzi. Jak to się mówiło, 'przyszedł jeden #!$%@? nas wyzwalać gdy drugi odszedł'
@autremonde: Pod katem konfliktów zbrojnych tak. Pod względem ekonomicznym i gospodarczym bylibyśmy potęgą gdyby nie #!$%@? antymidasy z pisu. Czego dotkną to zamieniają w gówno.

Na samych szlakach handlowych byśmy żyli jak pączki w maśle inwestując w infrastrukturę i łącząc wschód z zachodem (patrz jedwabny szlak jako przykład).
Ja wiem że chwalenie się że się chodziło do szkoły to potwarz, ale jakbyś słuchał na historii to byś nie musiał takich pytań zadawać, bo tam była długa i wyczerpująca odpowiedź na to pytanie.


@pokazbobra: nie oczekuj zbyt wiele od różowego stwora...
@a665321:

@Nieszkodnik: tak, przez wojnę 100 lat temu w Polsce bieda xD Niemcy dały radę, Korea dała radę, Japonię dwie atomówki nie powstrzymały ALE POLSKA MA BOLESNA HISTORIE i nie może się rozwijać


poczytaj najpierw skąd Niemcy, Korea i Japonia dostawały potężny kapitał na rozwój, nie mamy ekonomicznego prawa się do nich porównywać przez względy historyczne. I tak mimo niesprzyjających warunków geopolitycznych zrobiliśmy potężny skok cywilizacyjny.

@dyslexia: a ty
@za_niemca_bylo_lepiej no to tak. Bałkany to i Grecja- niegdyś potęga (polska nie bardzo), Łotwa radzi sobie lepiej niż Polska obecnie. Kraj bez dostępu do morza? Długo szukać nie musze- taka Szwajcaria radzi sobie zajebiście. Górzysty teren? No nie wiem... Szwajcaria? Za zimny klimat- Islandia nie narzeka. Za gorący? Zjednoczone Emiraty Arabskie.
@za_niemca_bylo_lepiej: ważniejsze jest brak wolnego dostępu do oceanów światowych, bo kto kontroluje cieśniny Duńskie może i mógł blokować nasz transport morski i brak barier geograficznych między Polską a większymi sąsiadami.
A historię XX wieku znasz? Myślisz że 50 lat opóźnienia ze względu na komunizm i następne 20 ze względu na zniszczenia po 2WŚ da się nadrobić przez 30 lat? Trochę pragmatyzmu dzieciaku.


@LordAxe82: Da się. Mało kto wie, że zaraz po wojnie koreańskiej, to północ wyglądała gospodarczo ciut lepiej od południa. Nie potrwało to długo, a gospodarka Korei Południowej wystrzeliła w kosmos. A to tylko jeden z wielu przykładów "cudów" gospodarczych.
@Jaca656565: dokładnie, nie mówię, że nie mogła polska się rozwinąć jeszcze bardziej przez ostatnie 30 lat ale na to z jakiego poziomu startowała to naprawdę jest nieźle. Co się porównywać można nie wiem z Holandia czy Anglia, które miały zupełnie inne uwarunkowania, kolonie nie mówiąc, że nie miały komunizmu. A aktualnie Polska jest bogatsza niż jakikolwiek kraj Ameryki łacińskiej np. A jakie oni mają zasoby złóż, nie mieli okupacji od dawna