Wpis z mikrobloga

@Mirmar: wow, zadania z rachunków. Wtedy nie mieli do tego komputerów i był jakiś sens w sprawdzaniu umiejetności tego wobec kogoś kto chce mieć [dyplom] z matematyki. Teraz komputery istnieją i wadą matury nie jest to że jest prosta, tylko że jest głównie z rachunków a nie matematyki.
  • Odpowiedz
@Mirmar: przecież to nie są jakieś trudne zadania. Ba, do poziomu aktualnej matury rozszerzonej nawet nie podchodzą. pierwsze trzy można zrobić w pamięci lub na skrawku papieru, a do trzeciego by się przydała jakaś linijka żeby w układzie współrzędnych rysunek zrobić.
  • Odpowiedz
@Blomex: do czwartego mamy wyznaczyc rownanie, wyznaczyc to nie znaczy narysowac, a wiec trzeba podstawic pkt pod rownanie ogolne okregu, mamy wówczas równania drugie stopnia. Jasne, żadna magia, ale nie widzę obecnych maturzystów przy tym zadaniu .. obecnie rownania okregu nie ma na podstawie, jest tylko na rozszerzeniu, wiec Ci co robią rozszerzenie na ok 70% to by sobie poradzili, reszta by się zacięła. Jestem pewien, przygotowuję do matury uczniów 13
  • Odpowiedz
@jzbm: nie rozumiem pytania, wzór na objętość kuli chyba był znany zarówno wtedy jak i teraz. jedyne nad czym bym się zastanawiał, to jaki jest ciężar właściwy powietrza wewnątrz kuli.

@CoyJared: no ale prawdopodobnie w tamtym czasach wzór na równanie okręgu było w podstawie, a za to na przykład nie było rachunku prawdopodobieństwa albo typowych dowodów że dla dowolnych a, b zachodzi jakaś równość.
  • Odpowiedz
@Blomex: Do tego zadania potrzebujesz wzoru na ciężar, na siłę, musisz wyznaczyć udział żelaza w objętości kuli, krótko mówiąc: nawet maturzysta który w tym momencie potrafiłby napisać jakikolwiek arkusz maturalny z matematyki rozszerzonej na 100% (zakładając, że nie potrafi w fizyke) nie zrobiłby tego zadania, a nawet by go nie ruszył bo to zadanie opiera się bardziej na fizyce jak na matematyce.
  • Odpowiedz
@Mirmar:
Rodzice:
Nasza matura była trudna, nie to co twoja

Matura rodziców:

Przecież to jest poziom podstawy... Pierwsze zadanie to bardziej zadanie na fizykę, ale dałoby się je rozwiązać zmieniając w danych ciężar właściwy na gęstość żelaza. Drugie to zastosowanie wzorów ciągu geometrycznego - jeszcze większa podstawa. Trzecie - trudna umiejętność przeniesienia jednej niewiadomej z pierwszego równania na drugą stronę i podstawienie do drugiego a potem prosta trygonometria. No i w
  • Odpowiedz
@adibor: w sumie faktycznie jest to po prostu rozwiązanie układu 3 równań z 3 zmiennymi (przynajmniej pierwsza część) a układ współrzędnych byłby mi potrzebny do tego że jestem wzrokowcem i łatwiej mi się myśli o kołach i kątach jak to narysuję.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@jzbm: matematycznie to zadanie jest banalne ale wymaga trochę wiedzy z fizyki więc dzisiaj byłoby w zbiorze zadań z fizyki na poziomie podstawowym.
  • Odpowiedz