Wpis z mikrobloga

Chciałbym dożyć chwili, kiedy polski polityk poniesie konsekwencje finansowe swoich machinacji:

Opinia publiczna nie wiedziała, że rządowi prawnicy wyraźnie przestrzegali premiera Mateusza Morawieckiego przed wydawaniem decyzji o organizacji tzw. wyborów kopertowych

Szczególnie ciekawa jest analiza najważniejszej prawniczki w Kancelarii Premiera, która jest miażdżąca dla zamierzeń obozu rządzącego i nie pozostawia żadnych złudzeń co do legalności całej operacji. W wielkim skrócie Przybysz w siedmiostronicowej analizie stwierdza, że premier nie może nakazać Pocznie Polskiej organizowania wyborów, a jeśli podejmie taką decyzję, to musi liczyć się z odpowiedzialnością karną, odpowiedzialnością przed Trybunałem Stanu, upadkiem rządu i osobistą odpowiedzialnością finansową.

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/wybory-kopertowe-nik-ma-dowody-by-postawic-premiera-przed-trybunalem-stanu/wbmxm0h

#polska #polityka #prawo #pieniadza #bekazpisu #bekazprawakow #neuropa #4konserwy
  • 6
@Takiseprzecietniak: Szczerze mówiąc, to odpowiedzialność majątkowa urzędasów czy polityków niespecjalnie mnie przekonuje - mam wrażenie że będzie to działać jak, ekhm, kara śmierci, podobno ostateczny straszak, w praktyce, jak pokazują badania, no niespecjalnie.

Masz, na przykład, urzędasa, zarabiającego tak sobie. Urzędas #!$%@? manianę na grubą kwotę, powiedzmy, nie wiem, pół miliona.

I jak to teraz z naszego hipotetycznego urzędasa ściągnąć? Jak wyegzekwować tak absurdalnie wysoką karę?

Wybory, 70 milionów. Załóżmy
niż #!$%@?-wie-jak wysokie kary finansowe


@mnik1: Nie oczekuję czort wie jak wysokich sum kar, ale w ogóle jakichkolwiek, dopiero to w połączeniu z innymi, które zwykle są symboliczne, bo np. kary Trybunału Stanu budzą raczej śmiech, niż odstraszają, dałoby realny straszak dla polityków, którzy dziś właściwie nie znają żadnych granic w swoich działaniach. Do tego wszystkiego potrzebne byłyby też niezależne instytucje kontrolne, których dziś w Polsce po prostu nie ma, co