Wpis z mikrobloga

Chińczycy rozpoczęli budowę własnej stacji kosmicznej na orbicie Ziemi.

Dzisiaj, wczesnym rankiem czasu polskiego, Chińczycy wystrzelili na orbitę pierwszy moduł stacji kosmicznej, która w założeniu ma być konkurencją dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Będzie to konkurencja niejako oczywista, bo raz - chińskie ambicje rozwoju programu kosmicznego sięgają bardzo daleko, dwa - Państwo Środka nie zostało dopuszczone do współtworzenia i eksploatowania ISS (z powodów politycznych).
Rakieta Long March 5B wyniosła rano na orbitę pierwszy moduł chińskiej stacji (CSS) o nazwie Tianhe (chin. "harmonia niebios").

Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w maju do pierwszego modułu stacji dołączy bezzałogowy statek z zaopatrzeniem Tianzhou-2, a w czerwcu na stację ma wyruszyć załogowy statek Shenzhou-12 z trzema astronautami na pokładzie.

Ambicje chińskiego programu kosmicznego nie kończą się jednak na stacji kosmicznej. Już za kilka tygodni na Marsie wyląduje chiński łazik Zhurong, który odłączy się od orbitującej od kilku miesięcy sondy Tianwen-1.

Depesza prasowa:

Historyczny start miał miejsce dzisiaj rano polskiego czasu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do końca 2022 roku będziemy mieli na orbicie nie jedną, ale dwie stacje kosmiczne.

Z kosmodromu Wenchang na wyspie-prowincji Hajnan wystartowała w czwartek rakieta z kluczowym modułem planowanej chińskiej stacji kosmicznej. Stacja ma zostać zbudowana przed końcem 2022 roku – podała chińska agencja Xinhua.

Ważący 22,5 tony moduł o nazwie Tianhe (chiń. „harmonia niebios”) jest jedną z trzech kluczowych części planowanej chińskiej stacji kosmicznej. Obecnie na orbicie działa tylko jedna taka stacja, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS).

ISS wspierana jest między innymi przez Stany Zjednoczone, Rosję i Japonię, ale Chiny zostały wykluczone z udziału w pracach tej stacji przez USA – podkreśla agencja Reutera.

Moduł Tianhe będzie pełnił funkcję ośrodka zarządzania i kontroli stacji kosmicznej o nazwie Tiangong (chiń. „niebiański pałac”) – powiedział jeden z głównych inżynierów projektu Bai Linhou z Chińskiej Akademii Techniki Kosmicznej (CAST).

„Oczekujemy, że stacja przyczyni się do pokojowego rozwoju i wykorzystania zasobów kosmicznych na drodze współpracy międzynarodowej, jak również wzbogaci technologię i doświadczenie dla dalszej chińskiej eksploracji odległych rejonów kosmosu” - dodał naukowiec.


Moduł wynosi w przestrzeń kosmiczną rakieta Długi Marsz 5B, największa chińska rakieta kosmiczna. Wystartowała ona z kosmodromu Wenchang w czwartek o godz. 11.23 czasu miejscowego (godz. 5.23 w Polsce) – poinformowała Xinhua.

Budowa stacji jest jednym z kilku projektów związanych z przestrzenią kosmiczną, prowadzonych obecnie przez Chiny. Chińscy naukowcy planują też budowę stacji badawczej na Księżycu i wysłanie na niego w ciągu najbliższej dekady szeregu bezzałogowych misji. Długoterminowym celem na 2045 rok jest organizacja tysięcy lotów kosmicznych rocznie, przewożących pasażerów i ładunki.

Źródło 1
Źródło 2

#astronomia #astrofizyka #kosmos #wszechswiat #nauka #astronomiaodkuchni #gruparatowaniapoziomu #rakiety #iss

#cowkosmosiepiszczy - to mój autorski tag pod którym publikuję wiadomości związane z eksploracją Kosmosu i szeroko pojętą astronomią.
lachimel25 - Chińczycy rozpoczęli budowę własnej stacji kosmicznej na orbicie Ziemi.
...

źródło: comment_1619696303dRnZH1oaUAlWHU7XTMWYor.jpg

Pobierz
  • 3
@Jare_K Rosjanie budują swoją (chcieli podobno razem z Chińczykami, ale ci nie byli zainteresowani), powstaje Gateway, która jest ściśle związana z programem Artemis. Szczerze nie wiem, co dalej z ISS. Były plotki, że kiedy z jej finansowania wycofają się Rosjanie, wtedy projekt upadnie. Z drugiej strony ISS jest cennym miejscem eksperymentów, a latanie na nią jest prostsze niż na stację na orbicie Księżyca. No i jest kulturowo silnym symbolem, podobnie jak Hubble.