Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
Bańka technologiczna poleca wszystkim MacBooki bo "M1". Zwabiony ochami zamówiłem Aira. Sprzęt owszem - rewelacyjny, ale nikt nie wspomina, że do pracy się nie nadający (tak wiem, że do montażu filmów to jest super, tylko, że to nie jest rzeczywistość wszystkich "pracujących".

Jeżeli w Twoich narzędziach występuje MS Teams, Office 365, bardziej zaawansowany arkusz kalkulacyjny lub power BI to omijaj MacOS szerokim łukiem. Poza tym jeżeli masz pamięć mięśniową do pisania polskich znaków diakrytycznych to daj sobie spokój z przesiadką.

Totalną porażką jest to, że żeby swobodnie sobie przypinać okna do krawędzi ekranu trzeba kupić aplikację (niedrogą, ale niesmak pozostał).
Jedyne za czym będę tęsknić to Spotlight. Reszta przereklamowana. Cena przesiadki nie rekompensuje żadnych korzyści z nowego procesora.

Przez cenę rozumiem naukę nowych nawyków i mechanizmów. Jeżeli nie jesteś jutuberem to MacOS i M1 nie dają żadnych przewag nad dowolnym ultrabookiem z Windowsem. #hejtapple #apple #macbook #pcmasterrace #windows
No i przemilcze instalowanie na tym windowsa ;)
  • 18
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MasterChief112PL: Excel na MacOS nie ma możliwości korzystania z udostępnionych baz (nie możesz się zalogować do zasobów bo po prostu nie ma takiej opcji w menu). Chodzi o źródła danych i poświadczenie kontem organizacyjnym
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@zdzisekmalina: jak wyżej, z tymi okienkami to jest coś o czym nie myślisz dopóki nagle tego nie ma i trzeba aplikacji szukać - problem szybko rozwiązałem i dzialalo spoko.
Co do Excela, nie interesuje mnie czyja to wina. Piszę, żeby trochę przebić bańkę jaki to MacBook jest super. Generalnie do pracy biurowej z officem się nie nadaje
@hubmaks: do skakania na bungee też się nie nadaje xD kto kiedy powiedział, że MacBook się nadaje do pracy biurowej z Officem? jaką bańkę ty przebijasz? MacBook może być bardzo dobrym narzędziem do pracy zawodowej (zwłaszcza Pro, nie Air) w określonych warunkach/przy konkretnej charakterystyce pracy, a nikt nie mówi, że MacBook jest w stanie zastąpić 1:1 laptopa z windowsem w pracy. Są softy pisane (lub chociaż DOPRACOWYWANE) tylko pod Windowsa, bo
@hubmaks zainstaluj Parallels (koszt jedyne 500 PLN) potem zainstaluj sobie Windowsa na ARM preview i kup do niego licencję na allegro za kilkanaście złotych. A tam już sobie zainstaluj office'a. Działa to całkiem przyzwoicie. Właśnie pity w tej chwili rozliczam na apce na Windowsie.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@zdzisekmalina: myślę, że głównie rozchodzi się o te zastosowanie bo ja kompletnie nie potrzebuję płacić za MB pro, więc sam masz q głowie jakieś konkretne zadania, które potrzebują wiatraka, żeby dłużej utrzymać moc procesora.
Co do bańki to przede wszystkim swoją ;) i jutubowa.

Co do zorientowania się to bez sprawdzenia samemu bym się tego nie dowiedział. Internet milczy na temat wielu kwestii związanych z sharepointem (teraz wiem czemu
@hubmaks: jak dla mnie to właśnie głównie swoją bańkę przebijasz, bo w necie można znaleźć wiele info na temat tego co nie działa (nie wypowiem się na temat SharePointa, bo nie używam, ale np odnośnie ograniczeń Excela, to jest dużo info), zwłaszcza, że mówisz o "bańce technologicznej", która skupia się na benchmarkach (a głownie punktach w benchmarkach ;) ), a nie na tym czy ci PQ/SharePoint/VBA zadziała.

Ja mam aira m1,
@hubmaks Twoje argumenty, że MacBook nie nadaje się do pracy są trochę naciągane. To tak jakby napisać, że laptop z Windowsem nie nadaje się do pracy bo jakiś program nie posiada na nim wszystkich funkcji, które ma na mac os. Co do polskich znaków, też na początku byłem zdziwiony, ale po krótkim czasie pokochałem to jak się je pisze na klawiaturze Apple. O wiele bardziej ergonomiczne podejście niż jeden prawy alt do
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@zdzisekmalina: nie do końca, bo i tak komputer potrzebuję kupić i budżet jest, na szczęście mogę oddać i wziąć inny.
Frustracji nie wylewam bo nie mam do niej powodu
Się zdziwiłem mocno, że reklamowany wszędzie nowy Office napisany pod M1 jest tak mocno okrojony.

Tak, to oczywiście jest moja wina, że nie sprawdziłem tego wcześniej, ale bez wzięcia tego komputera na dzień pracy bym się nie dowiedział. Także może komuś się
Ah, znów to samo, ale jak wszędzie punktem odniesienia jest cena, bo gdyby mace byly po 2k to nikt by nie marudził:D i do tego od lat zawsze i wszędzie były windowsy, gdzie sie nie obejrzałeś to windows

ja też, od miesiąca mam maca, nigdy wcześniej w życiu nie mialem okazji spróbować i na dzień dobry #!$%@? że a to gierki nie działają, znajdz przegladarkę chromopodobną bo przeciez safari się nie da
@hubmaks: Jestem od tygodnia na macOS i stwierdzam, ze pisanie polskich znaków diakrytycznych jest przyjemniejsze i bardziej intuicyjne niż klepanie ich na Windowsie, podobnie ze skrótami.