Wpis z mikrobloga

Składał ktoś może zawiadomienie podejrzenia popełnienia przestępstwa do prokuratury na Prezesa GUS, o podżeganie do przestępstwa wyłudzania danych osobowych? Chodzi mi o cześć spisu powszechnego, gdzie trzeba podać PESEL pozostałych domowników. Wiadomo, mieszkamy w państwie z kartonu i gówna, ale pytam z ciekawości czy ktoś wie jak prokuratura się na to zapatruje.

#prawo #spispowszechny
  • 11
przestępstwa wyłudzania danych osobowych?


@sajmonm: Podasz art. w którym stypizowano to przestępstwo?

Rozdział 2kk, art 18 (podżeganie do przestępstwa)
Rozdział 33kk, art 267 (bezprawne pozyskanie informacji)

Prawnikiem nie jestem, ale moim zdaniem to jest tak oczywiste, że żeby stwierdził że to jest wałek nie musisz mieć wiedzy specjalistycznej. Na jakiej podstawie chcesz żądać PESELu od osób z rodziny czy całkiem obcych osób z którymi wynajmujesz mieszkanie?
@Gordon_LL przestępstwa wyłudzania danych osobowych

Uznając jeszcze PESEL żony jako przekazanie "domownikowi do celów prywatnych" - jest taka dość luźna furtka (art 3a, ust 1 uodo) - za zgodne z prawem. To co zrobić jeśli żona takiego PESELu nie chce przekazać. Masz instrumenty prawne żeby ją zmusić do tego? Mam dzwonić na policję czy co?
@Gordon_LL Uznając jeszcze PESEL żony jako przekazanie "domownikowi do celów prywatnych" - jest taka dość luźna furtka (art 3a, ust 1 uodo) - za zgodne z prawem. To co zrobić jeśli żona takiego PESELu nie chce przekazać. Masz instrumenty prawne żeby ją zmusić do tego? Mam dzwonić na policję czy co?
Prawnikiem nie jestem, ale moim zdaniem to jest tak oczywiste, że żeby stwierdził że to jest wałek nie musisz mieć wiedzy specjalistycznej. Na jakiej podstawie chcesz żądać PESELu od osób z rodziny czy całkiem obcych osób z którymi wynajmujesz mieszkanie? @sajmonm: 267 nie może mieć zastosowania. Tam jest mowa o przełamaniu zabezpieczeń, otwarciu zmakniętego pisma etc. Zupełnie nie to. Doczytałem po fakcie odp Tobie, zgodzę się - ma to zastosowanie w