Wpis z mikrobloga

#matematyka #elektronika

cześć Miruny. Szukam dużego powerbanka który swoją pojemnością naładuje baterie mojego laptopa (mój lapek) 4 razy. Niestety nie wiem za bardzo jak obliczyć jak dużego powerbanka potrzebuje i stąd moje 2 pytania:

1. Wiem że bateria w moim lapku ma 48 Wh i znalazłem wzór mAh = (Wh/V) * 1000 ale coś źle robię bo nie wiedziałem jaką wartość dać w Voltach. Na obudowie znalazłem taką informacje że wejście ma 20 V ale wartość która wychodzi (2400 mAh) wydaje mi się że jest za niska bo większość telefonów komórkowych ma większe pojemności baterii. Ktoś pomoże znaleźć i obliczyć?

2. Załóżmy że pojemność mojej baterii to 4000 mAh. Czy żeby naładować mojego lapka 4 razy to potrzebuje power banka o pojemności 16 000 mAh czy trzeba mieć większego na jakiś bufor żeby nie rozładowywać do końca?
Pobierz ugotowany_kamien - #matematyka #elektronika 

cześć Miruny. Szukam dużego powerbank...
źródło: comment_1620648592NFyCeICcFjcmN6auQV9WIf.jpg
  • 14
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ugotowany_kamien: no dobry wzór miałeś tylko porownujesz źle do siebie bo przeliczyłeś na mAh przy rozładowywaniu 20V, a żeby to porównać powerbankiem do telefonu musiałbyś porównać do napięcia jakie się ciągnie z niego czyli 5V zazwyczaj co już ci daje 9600 mAh. Ale jak pisze kolega wyżej lepiej sobie te powerbanki inne posprowadzaj do watogodzin bo tak będzie najłatwiej porównać
@ugotowany_kamien:
Bateria w laptopie ma 48Wh. Żeby naładować 4 razy potrzebujesz 300Wh. (Tak, 300 nie 200, bo straty itp). Typowy powerbank, taki do telefonu ma napięcie 3,7V. Czyli potrzebowałbyć powerbanka 300/3,7=81Ah=81000mAh.
Tu wyżej ktoś wrzucił 124800mAh. To fajny, pewnie nawet z 6 razy naładuje.

I zwróc uwagę na to jak chcesz ładować tego laptopa. Jeżeli power delivery nie obsługuje, a pewnie nie obsługuje, to potrzebujesz "gniazdko" w tym powerbanku, żeby zasilacz
@ugotowany_kamien: Bierzesz pod uwagę opcje wyprodukowania jednej sztuki takiego powerbanka ? Pytam ponieważ z tego co wiem raczej się nie produkuje tak "dużych" powerbanków. Może poza tym który pokazał @DocEmmettBrown

Może coś w rodzaju rady z mojej strony - szukaj największego powerbanka obsługującego USB PD. Powinno to dać Ci 20V, można podpiąć adapter wymuszający 20V z powerbanka a do niego kabel odpowiedni dla Twojego laptopa. Tylko że w najlepszym wypadku będziesz
@PanKracy582: niv tajemniczego. Po prostu chcę pojechać gdzieś w trasę gdzie nie będę miał dostępu do prądu ale z samochodu będę mógł go pobrać. Tak w zasadzie to ja nie potrzebuje jakiegoś powerbanka xD (dobre pytania zadałeś) tylko to może być albo jakiś dodatkowy akumulator (bo nie chciałbym zajechać aku do odpalania) albo jakiś agregat. A podłączać będę głównie lapka albo ładowarkę do telefonu, w sumie coś co dosyć mało pobiera.
4000 mAh. Czy żeby naładować mojego lapka 4 razy to potrzebuje power banka o pojemności 16 000 mAh


@ugotowany_kamien: jedyn slowem nie. Pozamieniaj wszystko na Wh bo to mowi o pojemnosci Powerbanka i baterii.