Wpis z mikrobloga

EUREKA! UDAŁO SIĘ!

Po wielu latach wnikliwych badań znalazłem granicę, gdzie po jednej stronie pracownicy są bardziej wydajni, a po drugiej mniej. Przebiega przez miasto Görlitz/Zgorzelec.

Po niemieckiej stronie w supermarkecie nie można zarobić mniej niż 9,50 euro na godzinę. 4 kilometry dalej w Biedronce pensja minimalna wynosi natomiast ok. 16,5 zł na godzinę (jakieś 3,63 euro). Prawie 3 razy mniej.

Czy jednak skoro pracownikowi w Aldi trzeba zapłacić kilka razy więcej to produkty też są kilka razy droższe? Nie, nawet tańsze. Po prostu właściciel ma mniejszy zysk. Niemożliwe. Kucowska teoria ekonomii została obalona. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

https://gazetawroclawska.pl/w-gorlitz-zyje-sie-taniej-niz-w-zgorzelcu/ar/11734946

#antykapitalizm #polska #niemcy #ekonomia #gospodarka #praca #pracbaza #zarobki
Ignacy_Loyola - EUREKA! UDAŁO SIĘ!

Po wielu latach wnikliwych badań znalazłem gran...

źródło: comment_1620830645NeMCwJSVslACEt2CN963LF.jpg

Pobierz
  • 36
@Ignacy_Loyola hmm gdybym tylko potrafił wskazać jedną rzecz która różni jednych pracowników od drugich i jednocześnie powstrzymuje tych gorzej nagradzanych przed pracą kawałek dalej... a no tak, to przecież znajomość niemieckiego ( ͡º ͜ʖ͡º)
@Ignacy_Loyola: to jest znany efekt w ekonomii. Fryzjer zarabia więcej w Niemczech mimo ze robi identyczną pracę jak w Polsce, dlatego, że stawka wynagrodzenia w usługach jest wyrównywania do stawek wynagrodzenia w sektorach, które są dużo bardziej wydajne w Niemczech (np. automotive). Popatrz na to: jak weźmiesz łączną wartość wyprodukowanych w Niemczech produktów (PKB) i podzielisz na liczbę obywateli to wychodzi, że jedna osoba produkuje więcej, czyli jest statystycznie bardziej wydajna.