Wpis z mikrobloga

#netia #informatyka #siecikomputerowe

Cześć Wam,
Pytanie z gatunku tych nietypowych. Mieszkam w mieszkaniu, gdzie jest założony FTTH Netii 300mbps, z jej routerem Huawei. Wszyscy mieszkańcy są podłączeni różnymi urządzeniami do WiFi (2.4, 5GHz) i każdy z nas ma ten sam problem: ok. 2 razy dziennie rozłącza każde z naszych urządzeń z osobna, tzn. siada mi połączenie na laptopie, ale na komputerze stacjonarnym działa bez problemów, po czym np. siada na PC, a laptop jest ok... Co ciekawe, dzieje się to regularnie, każdego dnia o zbliżonej porze (jeśli wczoraj zdarzyło się koło 18 to i dziś też...)

Dodatkowo jak "siądzie", to nie dość, że nie można zapingować na zewnątrz, to też nie można zapingować routera. Router został wymieniony przez Netię na inny w tym tygodniu, a problem wciąż istnieje. DHCP ma ustawiony czas rezerwacji na jeden dzień. Nie mam możliwości (i nie chcę) wstawiać dodatkowego routera jako AP WiFi, bo to wynajmowane mieszkanie i po co się mam pchać w koszty.

Jakieś pomysły? Dzięki z góry...
  • 13
@thority: Tak, zmieniałem kanały. Najlepsze jest to, że jak ten problem występuje, to z wifi można się połączyć, ale już do bramy zapingować - nie.

@LazyInitializationException: spróbuję wydłużyć, aczkolwiek nie wiem czy to akurat DHCP-a kwestia, jeśli rozłącza częściej niż ma czas rezerwacji...
@thority: mam router w takim miejscu, że ciężko by mi było zostawić jakiekolwiek urządzenie po kablu... ale chyba będę musiał spróbować, 10m przewodu i jazda
@LazyInitializationException: właśnie to mnie też dziwi, że jak może routera nie pingować. Okej, jeszcze rozumiem, jakaś nieudana łatka na Windowsie... ale na Maku?
@LazyInitializationException: Wyłączyłem most wifi jaki mam (całkiem odpiąłem tplinka z prądu), żeby mieć pewność, że nic nie interferuje i usunąłem wszystkie istniejące leasy DHCP moich urządzeń. Nadałem lapkowi statyczny IP i DNS, podłączyłem się do sieci 2.4GHz pomyślnie, ale... wciąż to samo.

Tyle lat fascynuję się IT, pracuję zawodowo w tej dziedzinie ale takiej akcji to jeszcze nie widziałem. Masz pomysł w czym jeszcze szukać przyczyny?
@LazyInitializationException: mea culpa, nie dopisałem bramy i się dziwię, że nie mogę wyjść z pakietami na zewnątrz. No cóż, póki co bangla po podaniu statycznego IP. Będę obserwował, czy mnie wywali za kilka godzin, czy będzie działać stabilnie. Jak wywali - trzeba będzie pogadać z Netią. Jak nie wywali - też, ale wtedy DHCP będzie pewnym prowodyrem tworzącym całe zamieszanie.
@julian993: były dwie wymiany routera Huawei, ale chyba będzie trzecia, bo i wczoraj mnie wywaliło. Technik mówił, że zwykle więcej niż 2 razy routera nie wymieniał... Jestem z nim dogadany, że kolejna wymiana będzie już na konwerter + inny router, bo nie mają innych sprzętów obsługujących światłowód bezpośrednio.

Po rozmowie z technikiem wyszło, że były przede mną osoby które skarżą się na dziwne problemy z wifi na tych routerach i zazwyczaj