Wpis z mikrobloga

@milymirek:

zdrowy prężny naród wykazuje postawę wspólnotową, solidaryzm


Oczywiście jest to prawda, lecz niestety narodowemu socjaliście (Mussoliniście, jak go nazwał Braun) myli się postawa chęci pomocy bliźnim z kradzieżą na masową skalę i redystrybucja dla ludzi mniej zaradnych czy pokrzywdzonych
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@jadzeg-gadzmarski: tu nie wiem czy nie dochodzi do pomylenia pojęć. Albo przynajmniej do nieporozumienia. Winnicki zdaje mi się, że od określenia ustroju gospodarczego(socjalizm, socdem)
Przechodzi do liberalizmu jako systemu określającego światopogląd. Nie jako - np. wolny rynek, ale rozumiany (wg. niego) jako zepsuty system, brak zasad moralnych itp. Pomieszanie z poplątaniem.

Jestem wyborcą konfy ale jeśli miałbym się zabawić w 1z11 kto odpadnie, to wygrałby(bilet w jedną stronę), właśnie Winnicki.
@jimmy_gonzale: liberalizm to pojęcie bardzo szerokie - nie tylko z tego powodu, że zostało przywłaszczone przez lewicę i straciło swoje pierwotne znaczenie.

Konserwatyści z krwi i kości są przeciwko liberalizmowi jako idei, z tego powodu że stawia on trochę na głowie hierarchię systemu wartości. Narodowcy w tym zakresie widzą wyniszczające skutki kulturowe właśnie w tym znaczniu i w tym zakresie i dlatego są przeciwko liberalizmowi obojętnie s jakiej formie. Jako konsensus
Winnicki zdaje mi się, że od określenia ustroju gospodarczego(socjalizm, socdem)

Przechodzi do liberalizmu jako systemu określającego światopogląd. Nie jako - np. wolny rynek, ale rozumiany (wg. niego) jako zepsuty system, brak zasad moralnych itp.


@jimmy_gonzale: No ja to tak zrozumiałem.
Jestem wyborcą konfy ale jeśli miałbym się zabawić w 1z11 kto odpadnie, to wygrałby(bilet w jedną stronę), właśnie Winnicki.


@jimmy_gonzale: Tu raczej nie, bo pamiętaj że to właśnie Winnicki potrafił się dogadać z wolnościowcami, a nie np. Kamiński, Urbaniak czy Tuduj - nie wiadomo na ile oni ogarniają kwestie wolnego rynku.
Kamiński był przedsiębiorcą przed zostaniem posłem, więc teoretycznie z tej trójki może najwięcej ogarniać ale nie musi.
Więc raczej Urbaniak
@milymirek: Polecam "O katolicyzmie, liberalizmie i socjalizmie" Juana Donoso Cortesa oraz w kontekście tej lektury analizę ordoliberalizmu opartego o katolicką naukę społeczną oraz starej XIX wiecznej chadecji. Zobaczysz wtedy że narodowcy krytykują liberalizm jako taki a nie samą lewicową neobolszeiwcką obyczajowke. To glowna różnica wynikająca z podejścia personalistycznego a nie indywidualizmu.

Z resztą od zawsze to robili, tylko że prawa strona w starym RN gdy był on szerokim frontem od prawa