Wpis z mikrobloga

mirki, zakupilem ostatnio ryzenka (5800) z mobo od gigashitu (aorus master x570), mam problem z drugim ramem, nie widzi go nawet w bios w dual channel, kosci sa wsadzone w dobre sloty. na drugim kompie ramy sa ok. bios sflashowany i sprawdzany na dwoch roznych wersjach. piny na procku proste, testowalem go OCCT i nie dawal bledow, ale na starszym mobo b450 tomahawk od msi nie wstaje. chce reklamowac mobo, ale nie wiem czy nie reklamowac tez proca. jakies rady? od zakupu minelo juz 2 tyg, wiec tez jakies rady w sprawie reklamacji/rekojmi?

#pc #amd #gigabyte #gskill #serwispc #komputery #naprawa #reklamacja
  • 12
@aydar ale co xd.? W karcie jak ram widzisz ro znaczy że ok jest i trzeba odblokować na szynie ram. Czego nie łapiesz.? Na graficznej ustawiasz globalne fps, taktowanie cpu po szynie, aku sys itp
@aydar: No a sprawdź procek w innej płycie z tym ramem, a potem inny proc w tej płycie, to się wyjaśni co szwankuje. Po znajomych, albo pisz miasto i szukaj dobrej duszy.
Ja tak miałem kiedyś na intelu od nowości ze dual channel ni chu... Ale olałem i szło w single inny slot. Dopiero przy sprzedaży obejrzałem mobo i były wygięte 3 piny, poprawiłem je i zadziałało :D...
@atehxx: musze ogarnac wiecej pasty termo i sflashowac bios w tym tomahawku, bo ma standardowy i niby moze nie widziec tego ryzena 5800. wtedy sprawdze proca. ramy sa sprawdzone - tomahawk odpala je w dual channel, a ten gigashit widzi je "oba" - jak wloze w a2 wpierw jedna, a potem druga kosc. moim zdaniem to mobo wpierwszej kolejnosci, a pozniej procesor. ale zobaczymy :) piny proste - rozbieralem i skladalem
@aydar: no a w tomahawku nie masz cpu? wsadź go tu :D Możesz też spróbować wsadzić obie kości do drugiej pary slotów i zobaczyć efekt, i inna opcja wsadzić obie ale nie w sparowane sloty tylko sąsiednie. I porównać efekty.
Chociaż w sumie za wiele to pewnie nie da, dalej nie będzie jasne czy problem jest w cpu czy mobo.
@atehxx: no niby mam, ale pytanie czy ja ryzykuje cos? wsadzajac procka dzialajacego do mobo, o ktore mam podejrzenia?

wsadzalem do a1/b1 i nie wstawal z takim ramem. wstaje normalnie z 1 koscia w a2. teraz jest tak, ze mam te g.skille z rgb swiatelkiem i oba sa odpalone, wiec... czasami juz nie rozumiem o co tu chodzi :)
@aydar: Ja bym wsadzał tego starego procka :D
Jeśli chodzi o kości to zalecają wsadzić je w A2 i B2 na dual channel. Ewentualnie A1 i B1 - jak nie sprawdzałeś takiej konfiguracji to sprawdź. Jak dalej nic to A1 i A2 - i jeśli w bios jest coś do ustawienia że ma być dual channel to wyłącz. Potem B1 i B2 tak samo. To Ci powie czy procek/płyta w ogóle
@atehxx: z ramem w b1/b2 nie wstaje, ale ramy sie swieca. hm, pozostaje mi sprawdzic proca na tym tomahawku z updejtodwanym biosem i wykluczyc cpu, a pozniej reklamowac mobo.
@aydar: No to jakiś progres, działaj dalej :D I tak masz lepiej niż u mnie w pracy, mamy mobo które psuje kości ram :P Przez jakiś czas działały dwie w dualu, potem komp zgasł i się okazało że jedna kość jest padnięta. Udało się ją wymienić na gwarancji - i jedna z nowych też padła w tym samym slocie od razu po włączeniu (°°
@atehxx: no to tak
-ryzen 5800 nie bootuje z tomahawkiem. odpala, ale nie ma biosa, sygnalu z grafy i swieci sie boot led. probowalem z 1 stickiem to samo.
-stary proc odpalil na gigabyte ale nic to nie dalo. dalej sa #!$%@? b1/b2 sloty i z nich nie bootuje stickow

czyszcze bios na tomahawku i sie z nim pobawie bo #!$%@? musi wstac