Wpis z mikrobloga

@szaman4: nie potrzebujesz żadnych książek. Wszystko jest w internecie za darmo tylko trzeba szukać, czytać. Zaobserwuj trochę subredditów związanych z medytacją, czytaj doświadczenia ludzi, ich sposoby i znajdź swój. Zainteresuj się buddyzmem, hinduizmem. Serio, ludzie medytowali tysiąc lat temu i dawali radę bez wydawania 300 zł xD
@szaman4: na sasana.pl znajdziesz jakieś książki darmowe, w tym o praktyce
ale pamiętaj że to jest jak ćwiczenia - nawet jeżeli robisz to "nieidealnie" to lepiej wyjdziesz na tym jeżeli codziennie popraktykujesz trochę, niż jak się będziesz zapoznawał z lekturą przez kilka miesięcy żeby zacząć "idealnie"
@szaman4 byłem kiedyś sceptyczny do aplikacji, miałem tylko timer z gongiem, ale jakis czas temu trafiłem na apke Medito. Pełna profeska za darmo. Dużo zawartości, nagrania w świetnej jakości, różne kursy, też jak coś zwykły timer. Autorzy się zarzekają że będą utrzymywać jedynie z datków i nic nie będzie płatne. Gdzieś od ponad roku bodajże ją mam i faktycznie tak jest. Aplikacja się rozwija. Ofc po angielsku.

W sumie korzystam z Daily
@szaman4: efekty medytacji? Było takich pytań sporo.
Ale tak z praktycznych stosunkowo szybko zauważalnych to poprawa koncentracji, mniejsza reaktywność na emocje.
Ważna jest systematyczność. Bez tego nie ma efektów, zresztą badania to potwierdzają.

Po dłuższych okresach regularnej medytacji i mam tu na myśli przynajmniej 6 mc codziennej medytacji po (minimum) 30 min, miałem kilka może 2 -3 takie bardzo intensywne odbieranie pewnych bodźców. Np. obieram ziemniaka i uczucie ziemi, skórki i
@szaman4:

a jak opisalbys efekty?

ekstazyjna, jak dobrze wejdzie to uczucie nieskończonej miłości i szczęscia, rodzaju jedności z otoczeniem

vipassana jak darmowe środki uspokajające
inne to nie wiem
@szaman4: jak nie masz błędnego mniemania o medytacji, to nie potrzebujesz aplikacji. Nie chodzi o tłumienie myśli, nie może chodzić o staranie, dążenie. To jak rozwiązywanie węzła, jak przełączenie z nadawania, na odbiór. Akceptację tego co akurat pojawia się w świadomości i świadomą decyzję, że nie będzie ciągnięcia tematu jakiejś myśli, nie karcenie się jak np. odlecisz na chwilę w myśli, albo za to, że masz ochotę wstać, czy za to,