Wpis z mikrobloga

@ZembataSekwoja:

Korvay Sigel Isa Tyr - Vlad Tepes

Taka mnie naszła refleksja, kiedy patrzę na ten obraz, że Vlad Tepes, czy jak kto woli Vlad Dracula, trochę niesprawiedliwie został potraktowany przez historię.

Rzecz jasna, na hasło Dracula od razu pojawia nam się przed oczami wampir.

Oczywiście przez Brama Stockera i pokłosie jego twórczości :/

W rzeczywistości, co jest bardzo śmieszne, przydomek Dracula to po prostu syn smoka ( bo Vlad Dracula odziedziczył go po swoim ojcu, który był członkiem Zakonu Smoka).

Dlaczego to śmieszne?

Ponieważ celem Zakonu Smoka była ochrona chrześcijaństwa w Europie Wschodniej.

To tyle na temat wampira i sił nieczystych w związku z przydomkiem Dracula. XD

XD

Właściwie, Vlad był całkiem ciekawym niebieskim paskiem i chociaż powszechnie wiadomo, że był nad wyraz okrutny, to prawdę mówiąc, jego metody nie były okrutniejsze niż innych równych mu, czy pomniejszych współczesnych władców decydujących o żywotach innych ludzi. Nie wyróżniał się pod tym względem jakoś szczególnie - tym co go wyróżniało, to skala.  

Z drugiej strony, wcale nie lubował się (jak to głosiła wieść gminna) w okrucieństwach i nigdy nie używał ich bez konkretnego powodu. Jeden z historyków (Constantin C. Giurescu)  stwierdził, że  „Tortury i egzekucje, które [Vlad] zarządził, nie były z kaprysu, ale zawsze miały powód, a bardzo często decydowała o tym racja stanu”. Inni historycy podkreślają, że Vlad mógł powstrzymać wewnętrzne walki partii bojarskich jedynie poprzez swoje akty terroru
Prowadził zresztą dość skuteczną politykę wewnętrzną i koncentrował się na wzmocnieniu gospodarki kraju.

No ale sława go przerosła i jest kojarzony jednoznacznie.

Czy był faktycznie taki straszny? Czy może jako władca, niewielkiego państwa rozszarpywanego przez chciwych arystokratów i otoczonego przez wrogów zewnętrznych, nie miał innego wyboru? 

Cóż...

"Ten, kto chce nosić koronę, musi udźwignąć jej ciężar"

.
#sztuka #art #grafika #malarstwo #historia #gruparatowaniapoziomu
ZembataSekwoja - @ZembataSekwoja: 

Korvay Sigel Isa Tyr - Vlad Tepes





Ta...

źródło: comment_1624052272JX4PcqkHDf7ocLY5TM9Cr7.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
No Ameryki to tu nie odkryłaś (


@Mortadelajestkluczem: I nie było to moim zamiarem. To tylko luźna refleksja, w zasadzie koncentrująca się na zdaniu
"Ten, kto chce nosić koronę, musi udźwignąć jej ciężar"

Co do samej postaci Vlada - to jest temat-rzeka i nie podjęłabym się żadnego opracowania, serio. Choć oczywiście miło by było, gdyby komuś chciało się w komentarzach dorzucić parę mniej znanych faktów jak na przykład o relacjach jego
  • Odpowiedz
W żadnym wypadku nie próbowałem Cię obrazić czy coś.


@Mortadelajestkluczem: Nie odebrałam tego w ten sposób. Mam świadomość, że skrótowość formy zawsze wymusza powierzchowne potraktowanie tematu, więc dla kogoś, kto się w nim orientuje nie będzie to żadne odkrycie Ameryki.

W sumie jednak, tak jak wspomniałam, dla mnie ważna jest impresja. Uważam też, że dysponowanie wiedzą na temat faktów, to tylko forma wyjściowa, do znacznie ciekawszych rozważań na temat motywów czy
  • Odpowiedz