Wpis z mikrobloga

Trzecia noc z gazowymi olbrzymami zaowocowała krótką animacją przedstawiającą wycinek ruchu obrotowego Jowisza.

Jowisz ma najkrótszy okres obrotu spośród wszystkich planet Układu Słonecznego i wynosi niespełna 10 godzin (jak śpiewa CeZik w swojej piosence dla dzieci o Układzie Słonecznym "choć moja masa jest potężna niezwykle, ze wszystkich planet kręcę się najszybciej" ( ͡ ͜ʖ ͡).

Mimo kiepskiego seeingu postanowiłem zrealizować plan i uwiecznić chociaż fragment obrotu króla planet. Zrobiłem tak dużo jak się dało. Jowisz wyszedł zza drzew o 2:00 a o po 3:10 odpuściłem bo już robiło się jasno.

Mamy tu więc ruch na przestrzeni niemal 70 minut (między 2:02 a 3:10) w klatkach zbieranych co około 5 min. Łącznie do zrobienia 15 stacków zużyłem 21 750 tys klatek.

Całkiem po lewej stronie mamy księżyc Europę, później wyłania się kolejny - Io. Na początku widać również chowającą się Wielką Czerwoną Plamę (po prawej stronie).

SW ED80, TeleVue 3x, filtr UV/IR-cut, HEQ5
PIPP, AS!, RegiStax, PS

FB: https://www.facebook.com/MDAstrofotografia
IG: https://www.instagram.com/md_astrophoto/

#nedvedinspace -> mój tag, zapraszam

#mojezdjecie #astrofoto #astrofotografia #fotografia #kosmos #astronomia #jowisz #gif
Pobierz
źródło: comment_1624988232Xrl5aJofwQoWxEM1BXO7BY.gif
  • 11
@S__a69: Na przykład popularne i w miarę budżetowe samyangi. Ja na obiektywach się bardzo nie znam, ale poniżej wrzucam kilka dość popularnych, w zależności od tego co chcemy robić tak dobieramy ogniskową:

- samyang 135mm f2 (szerokie pola z mgławicami np. w gwiazdozbiorze Oriona)
- samyang 24mm f1.4 (astro-pejzaże np. z Drogą Mleczną)
- samyang 14mm f2.8 (j.w)
@kiedys_bylem_fajny: zależy Co nazwać wejście. Niektórzy cieszą się że zrobią zdjęcie panoramy nieba z gwiazdami sprzętem za 400 zł. A dla innych ważne jest dużo więcej. Takie wejście w szerokie kadry to lustrzanka + obiektywy jak wyżej + statyw/montaż Star Adventuter.

Przykładowo canon 6d + samyang 24mm + swsa to koszt 5 tysięcy i to będzie właśnie takie minimum do robienia przyzwoitych zdjęć już.

Przykład Łukasza Żaka zdjęcie

Oczywiście trzeba dodać