Wpis z mikrobloga

1281 + 1 = 1282

Tytuł: Kore. O chorych, chorobach i poszukiwaniu duszy medycyny
Autor: Andrzej Szczeklik
Gatunek: językoznawstwo, nauka o literaturze, filozofia
ISBN: 978-83-240-0863-6
Ocena: ★★★★★★★★

Kore to dość nietypowa pozycja rozprawiająca głównie o wybranych zagadnieniach z dziedziny medycyny.

Książka jest dla mnie nietypowa, ponieważ pomimo tematu przewodniego, którym są (choroby?) przybiera ona dość specyficzną formę za sprawą wplecenia w do niej naprawdę wielu odniesień głównie w stosunku do cywilizacji zachodniej w postaci mitów, znanych osób, literatury, malarstwa czy też różnych wydarzeń. Miejscami można wręcz odnieść wrażenie, że sama medycyna gra tu drugie skrzypce i jest to po prostu ciekawa książka filozoficzna, można wręcz rzec, że jest to popis erudycji autora.

Kore czyta się całkiem przyjemnie, kilka z poruszanych tematów to np. mózg, genetyka, dusza, nowotwory, miłość czy śmierć. Właściwie to nie mam żadnych zastrzeżeń, co do treści czy też formy. Ciekawą rzeczą jest także samo wydanie, ponieważ pierwszy raz spotkałem ze zdjęciami przedstawianych malowideł wydrukowanych i po prostu przyklejonych do kartek.

Reasumując Kore poleciłbym większości osób z wyjątkiem tych, którzy liczą solidną dawkę wiedzy o chorobach/medycynie, takie osoby powinny poszukać czegoś innego, bo po prostu nie taka była idea napisania tej książki. Cała reszta może spodziewać się eklektycznej mieszaniny wielu ciekawych tematów.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki
Pobierz
źródło: comment_1626282504SgNbdzMmgc3YKDEtBo5IRH.jpg