Wpis z mikrobloga

@anasiks: Analiza widmowa światła odbitego od planety pozwala stwierdzić sklad atmosfery.
Obliczanie kątu paralaksy i pomiar czasu obiegu wokół gwiazdy mówi o odległości od gwiazdy. Do tego dochodzą zaawansowane obliczenia załamania światła wokół planety zgodnie z teorią względności, co pozwala oszacować masę.
Masę z dynamiki ruchu dookoła gwiazdy.


@rafjak: Ciekaw jestem jak masa wpływa na dynamikę ruchu przy ruchu jednostajnym po orbicie. Idę po popcorn i czekam na wymysły.
@Dispairter: no ja wiem o co chodzi w tym określeniu, ale planety maja za małe masy zeby coś takiego wykrywać, pojedyńcze gwiazdy powodują minimalne odchylenie. Nie mowiac juz o Tym ze z odleglosci setek lat świetlnych widzimy w 99% wpływ planety na gwiazde macierzystą a nie ją samą.
Do tego dochodzą zaawansowane obliczenia załamania światła wokół planety zgodnie z teorią względności, co pozwala oszacować masę.


@Dispairter: tak nie za bardzo. To się robi raczej badając odchylenia orbit.
@anasiks: No to tak, najpierw metody wykrywania planet, bo jest ich kilka:
1. Mamy "najpopularniejszą" (dającą najwięcej potwierdzonych wyników na ten moment) metodę wykrywania planet za pomocą tranzytu. Czyli sprawdzamy jak mocno i jak często obserwowana GWIAZDA przygasa. To pozwala nam zakładać, że orbituje wokół niej planeta, która przesłania część światła docierającego do nas z gwiazdy.
2. Metoda "drgań" czasem też prędkości kątowej. Na podstawie efektu dopplera (dla światła, nie dźwięku)