Wpis z mikrobloga

@MatthewDuchovny jeszcze pytanie co do kalkukatora i wpisanych tam wartości. Twój roczny dochód będzie oscylował w kwocie ~750k nok? W takim przypadku PAYE nie dostaniesz, kildeskatt jest przyznawany do kwoty ~650k nok przychodu/rok. Powyżej tylko rozliczenie na zasadach ogólnych.
@veganka_: dzięki za odpowiedź.

tak, to będzie 750k nok. Zakładam więc, że gdy mój pracodawca aplikował o to, to wybrał na zasadach ogólnych bo pewnie nie było nawet innej opcji.

Ale z tego co widzę, w Norwegii sporo tej papierkologii trzeba robić samemu, czy to prawda? I wiesz może czy na zasadach ogólnych można odliczyć od podatku np. Koszt biletu miesięcznego?
@MatthewDuchovny koszt biletu miesięcznego prawdopodobnie będzie się wliczał w koszt dojazdu do pracy. W tej kwestii musisz przekroczyć określoną kwotę w skali roku by móc starać się o zwrot z tego tytułu. W obecnym roku musisz przekroczyć 23900 nok, by był sens o to wnioskować

Raczej innej opcji nie miał, także będziesz miał albo stały % albo tabelę podatkową.

Tak, większość formalności musisz załatwić samemu, pracodawca w niektórych kwestiach może tylko pomóc,
@MatthewDuchovny jest wiele biur rachunkowych prowadzonych przez Polaków, które wszystko (lub prawie wszystko) za Ciebie załatwią. Na początku to dobra opcja, ale wystarczy poświęcić trochę czasu by się zagłębić w norweski system, księgowość i rozliczenia, wtedy samemu można większość zrobić nie płacąc tych horrendalnych sum za usługi księgowych.

Prawdopodobnie stała umowa o pracę + umowa o mieszkanie będą wymagane by starać się o stały numer personalny. Nie jestem w stanie powiedzieć jak
@MatthewDuchovny:
Na papierosach i alkoholu będzie się coś tam do przodu, ale nikt Ci nie zapłaci tyle co w sklepie. Za 1L wódki dostaniesz 300-350 koron, 10pak fajek 500-550 koron. Jak bierzesz różne alkohole to polecam apke KvoteAppen, żeby sprawdzić sobie czy się mieścisz w limitach.

Polecam też zainstalować appke sklepu rema 1000, nazywa się "Æ". Jak skanujesz przy zakupach kod kreskowy z niej to masz 10% zniżki na warzywa i
@marasgruszka no właśnie zaobserwowałam odwrotną sytuację. Norwedzy uwielbiają produkty "uten sukker". Cola znikała jak świeże bułeczki. Tylko ja żyje w środowisku w 90% norweskim, kilkaset km powyżej Trondheim, na wyspie z 1200 mieszkańcami, gdzie obecnie mieszka 4 Polaków.

Też polecam aplikację :)
@marasgruszka:
Dzięki za polecenie spoko apek. Na pewno się przyda jak już się rozkręcę z lataniem do Norwegii :D

Apka Æ i na pewno też się przyda ( ͡º ͜ʖ͡º)

Co do biletów to rzeczywiście drogo, ale może nie będzie tak źle. Na poczatku będę w biurze raz w tygodniu, więc może się nie będzie opłacało kupować miesięcznego na początku. Ale planuję mieszkanie znaleźć gdzieś 40-45
@MatthewDuchovny: Kantor Alior to taka trochę inna część aliora i mają osobna stronę do logowania, możesz założyć tutaj https://kantor.aliorbank.pl/ zakładasz normalnie w Polsce to konto przez neta. Chyba przychodzi kurier z umową, już nie pamiętam dokładnie bo zakładałem kilka lat temu. Konto nie ma nic wspólnego z Norwegia poza tym że możesz sobie założyć tam rachunek w koronach :D

Natura to prawda, jest piękna i właściwie wszędzie dostępna
@MatthewDuchovny: Cieszę się, że mogę pomóc :D

Patrzę jeszcze jakie mam appki

digipost - to taka skrzynka elektroniczna gdzie dostajesz listy z różnych instytucji, faktury, możesz podpisać umowę o pracę itp, trzeba mieć d-nummer co najmniej

easypark - apka do płacenia za parkowanie

jak będziesz mieć mycall to jest też appka przez którą można doładowywać konto i kupować pakiety na neta itp

jak chcesz sobie pozwiedzać okolicę to polecam stronę UT.no
@marasgruszka: jestem już w Norwegii i mam założone konto kantor Alior z norweskimi koronami. I dalej po prostu podaję ten numer konta pracodawcy mimo, że na poczatku numeru IBAN jest PL?

Mam już też D number więc coś tam ruszyło :D
Możliwe nawet, że będę mógł się starać o stały numer szybciej bo pewnie za tydzień, dwa już będę miał mieszkanie.