Wpis z mikrobloga

Siemanko, pytałem jakiś czas temu o rowery gravelowe, ale mam już taki mętlik w głowie, że muszę się was poradzić raz jeszcze.
Robię trasy po około 30-50 km, kilka razy w tygodniu. Trasy to głównie lasy/pola/dojazdy asfaltem. Aktualnie mam wysłużonego, ale wciąż sprawnego górala - Treka. Jego największy problem to za małe już dla mnie, 26-calowe koła. Ciężko jest mi osiągnąć lepsze tempo bo na ostatnich przełożeniach udaje mi się wyciągać prędkość średnią w okolicy 30km/h. Wydawało mi się, że na gravelu będzie mi dużo łatwiej osiągać większe prędkości i przyjemniej pokonywać kolejne metry. Ostatnio jednak zacząłem oglądać typowe górale, np. Trek Marlin 5/6 itd. i wydają mi się całkiem spoko. Pomyślałem też, że na takim góralu na kołach 29 będę dużo szybszy niż na swoim obecnym. Jak to jest? Warto kupować do takiej jazdy gravela? A może jednak lepiej zostać przy górskim? Jeżeli tak to jaki model obecnie ma najlepszy osprzęt w stosunku do ceny, jakie modele polecacie, na co jeszcze zwrócić uwagę. #rower #gravel
Pobierz
źródło: comment_1627144302JwOVp3gkb4yB9GaWMPPvuA.jpg
  • 5
@jVob Średnia 30 na tym? Nieźle. Sam rower nie jeździ, większe opony też nie dają gwarancji. Zmienisz, to może wjedziesz na ok. 35. Fajniej, ale pewnie nadal nie to. W swoim, to mógłbyś opony zmienić na bardziej szosowe, tutaj zyskasz. Może zmienić blat z przodu.
@jVob Najtańsza opcja jeśli chcesz szybciej pojeździć to kupić opony semislick 1.75,1.5 czy nawet 1.25 (takie miałem w MTB). Oczywiście bardzo ogranicza to możliwości terenowe, piasek stanie się prawie nieprzejezdny, ale na asfalcie poczujesz się jak nigdy, polecam - szybko, lekko i cicho :) Weź na początek coś taniego, jakaś kenda kwest czy coś podobnego (plus dętki dopasowane do opon). Ja jeszcze zmieniłem tarcze na większą. Zamiast dawać 5 tys. za gravela
@jVob: I jak, zastanowiłeś się nad takimi oponami? Z ciekawości pytam, bo u mnie się to sprawdziło, zrobiłem na nich (kilku kompletach) ok 15 tys. kilometrów i nie ma szans, żebym robił takie dystanse na zwykłych oponach mtb. Z rekordów - trasa 260 km rowerem mtb z semislickami, średnia 25 km/h.