Wpis z mikrobloga

Czy to jest mozliwe ze np. uruchamiam sobie kontener --name dupa -d -v mojwolumen:/app/pliki nginx
potem go sobie zatrzymam, potem sobie go odpale jeszcze raz np.
docker start dupa
No i potem dochodze do wniosku, ze super fajnie, ale pliki w kontenerze w /app/pliki powinny byc brane z innywolumen, a nie z mojwolumen. Czy to jest mozliwe 'wyjac stary podpiety wolumen' i potem podpiac nowy na jego miejsce ?
Z googlingu wychodzi na to ze nie mozna czegos takiego zmieniac. To prawda ? Czy niby nie jest mozliwe wymienianie tego, czemu musialbym na nowo kontener zmieniac ? moze porobilem w nim pare zmian, i ciezko by bylo bawic sie z nowa instancja .

#linux #docker
  • 7
@oink_oink: tak, zatrzymać i uruchomić kontener możesz, zmienić podpiętego volumenu w prosty sposób się nie da, konteneryzacja co do zasady wspiera rozwiązania typu - jak zniknie ci kontener to nic się nie stało, więc trzymanie tam danych czy konfiguracji bez utwardzenia np w Dockerfile jest proszeniem się o kłopoty.
konteneryzacja co do zasady wspiera rozwiązania typu - jak zniknie ci kontener to nic się nie stało


@oink_oink: @wykopek_n: Nope, to jest podejście dockerowe. Są inne formy konteneryzacji jak lxd, lxc, czy systemd-nspawn gdzie kontener się traktuje jak maszynę wirtualną z osobnym os. Nie ma tam też paradygmatu proces per kontener a usługi w kontenerach korzystają normalnie z systemd).

@oink_oink: wydaje mi się, że dało się zedytować deklarację kontenera
@oink_oink: Ok nie mogę teraz znaleźć ale ogólnie do podejrzenia sobie configa różnych obiektów jest polecenie docker inspect. Znalazłem, że możesz znaleźć config w jsonie swojego kontenera, zedytować go na dysku i zrestartować kontener to ci załaduje nowy config. Ogólnie w usługach jak k8s jak masz deklarację podów to tam możesz sobie dowolnie edytować configi podów wbudowanymi narzędziami.

https://serverfault.com/questions/818353/is-it-possible-to-edit-the-data-returned-by-docker-inspect/935855