Wpis z mikrobloga

@OptiFinance: a opcją nie będzie przypadkiem darowizna członkowi rodziny? Wtedy w grę wchodzi chyba tylko VAT od wartości rynkowej na moment przekazania w darowiźnie (oczywiście wiadomo, że im "później", tym "lepiej", bo wartość pojazdu spada, a wraz z nim VAT do zapłaty).
@mozetakamozenie: moim laickim okiem widzę 3 możliwości:
a) przy wysokim wykupie - zmiana rozliczenia na ryczałt w roku wykupu i sprzedaży auta - pitu płacisz wtedy 3% od różnicy cen sprzedaży i wykupu, vatu nie placisz jeśli wykupisz na os prywatną (bo ustawa vat się nie zmieniła)
b) przy niskim wykupie - tak jak mówisz, wykup na os prywatną i darowizna od razu, sprzedaż po pół roku - ale dobrze by
a) przy wysokim wykupie - zmiana rozliczenia na ryczałt w roku wykupu i sprzedaży auta - pitu płacisz wtedy 3% od różnicy cen sprzedaży i wykupu, vatu nie placisz jeśli wykupisz na os prywatną (bo ustawa vat się nie zmieniła)


@fenixon: a to to jest ciekawe. 3% z racji usługi - sprzedaż auta? Z tego artykułu na szybko widzę że tak - https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-sprzedaz-samochodu-firmowego-przez-ryczaltowca

Aktualnie jestem na ryczałcie 15% (bo bardziej
@Namyslaw: Z VAT to możesz jedynie się cofnąć X FV wstecz ( nie wiem ile dokładnie) i dokonać korekty rozliczając 100% VAT, jeżeli uznasz że auto traktujesz jako towar i zamierzasz je sprzedać. Podobnie robisz z FV wykupu - wrzucasz w towar, a nie środek trwały odliczając 100% VAT. Z tym ryczałtem to rzuciłeś bardzo ciekawy temat! Muszę go przeanalizować.
Z tym ryczałtem to rzuciłeś bardzo ciekawy temat! Muszę go przeanalizować.


@OptiFinance: wg mnie dość atrakcyjny temat w porównaniu do innych opcji które szykują się od 2022, szczególnie że na dzień dzisiejszy są przedsiębiorcy, szukający pojazdów stricte na FVAT 23% (nawet jeśli to małe autko i np. restauracja szuka dla dostawcy czegoś w miarę świeżego, ale nie nowego).
W takim przypadku chcą oni odliczyć pełen VAT, więc interesuje ich kwota netto,