Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace #komputery

Cześć, nigdy wcześniej nie robiłem stress testów, więc chciałbym zasięgnąć rady.
Używając B560 Aorus PRO AX, i7 10700kf (nic nie kręciłem) i Noctua NH-D14 uruchomiłem Blend torture test z Prime95 na 5 godzin i obserwowałem temperatury CPU w HWMonitor, które przedstawiają się następująco (załączam tez zrzut):

- spoczynek mniej więcej ~30 stopni
- podczas testu większość czasu temperatury oscylowały 60-70 stopni
- co jakiś czas zdarzały się kilku/kilkunastosekundowe przypadki , że temperatury skakały do nawet 95 stopni

Jest to nowy sprzęt, więc zastanawiam się czy powinienem się martwić tymi chwilowymi skokami, czy to normalne? Podczas "tortur" komputer nie resetował się, nie zawieszał, generalnie nie działo się z nim nic niepokoojącego prócz tych krótkich skoków.

Z góry dzięki za wszelkie informacje.
TrueGrey - #pcmasterrace #komputery

Cześć, nigdy wcześniej nie robiłem stress test...

źródło: comment_16279968830fQLNjxGI3a2gOGrLZhNA2.jpg

Pobierz
  • 35
  • Odpowiedz
@XkemotX: @keeper772:

Zmieniłem pastę na Thermal Grizzly Kryonaut i temperatury są troszkę lepsze ale bez szału.

Robiąc znowu Prime95 zauważyłem kilka rzeczy (screeny_:

Przy 120W temperatury są raczej niskie <70 stopni.

Ale jak już podwyższymy do 160W to zaczynają przekraczać 80.

Przy 210W jest już powyżej 90 i po chwili myślę "wskakuje" throttling i zbija to.

Różnice w wydajności jakieś są, przy 120W widzę, że taktowanie jest na ~4.7 Ghz,
TrueGrey - @XkemotX: @keeper772: 

Zmieniłem pastę na Thermal Grizzly Kryonaut i te...

źródło: comment_1628025570WtX03JlKVhJ9C7W1T89ajC.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@TrueGrey: NH-D15 jest ciut lepsza. Poza tym uważam że teraz w końcu te wyniki wyglądają normalnie i bym się nie martwił, throttling wskakuje dopiero jak masz go użytego na maxa w prime95, przy normalnym użytkowaniu nie powinieneś tego zaznać.

W ogóle jako ciekawostkę a może pomocną opinię podam ci też co stoi na tym samym poziomie co NH-D15 tylko ma inny wygląd lub pracuje głośniej (bądź co bądź Noctua ma najlepsze
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@TrueGrey: Wszystko jest ok. Przy 200-210 W package power na 10900k i Fumie 2 miałem podobne temperatury w p95. PL odblokowany i obciążenie non avx, przy instrukcjach avx package power wchodził na okolice 300W xD Jak chcesz zauważalnie zbić temperatury to zostaje tylko jakieś AiO 280/360mm. Fuma 2 klękała przy +/- 200W, AiO Ekwb 280mm daje radę tak do +/- 280W.
  • Odpowiedz
@XkemotX: @kilo_wody_pod_stopa: No właśnie, z tego co poczytałem to różnica w temperaturach przy wykorzystaniu D14 i D15, to 3-4 stopnie, więc wątpię by dało to tutaj coś sensownego, a różnica w cenie to jakieś 170 złoty.

Do AiO nie jestem przekonany, bo nigdy nie miałem, słyszałem, że generalnie są głośne, a brałem Noctue, bo zależało mi na tym, żeby było cicho i faktycznie nawet jak chodzi na maksa, to ledwo
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@TrueGrey: To serio zależy, zarówno od procesora jak i zadania które wykonuje. No i od tego jak duży jest undervolt. Czasami spadnie 0 czy 2 stopnie, a czasami jest o 10 niżej. Same 4 stopnie (które przytoczyłeś przy pisaniu o NH-D15) to już spora różnica
  • Odpowiedz
@XkemotX: Ok, to zobaczymy jak będzie, póki co "siedząc na kompie", czy grając w Overwatch (Ultra), Il2 Sturmovik (High), temperatury są koło ~50 stopni (maks było 63) przy poborze mocy 105W, więc wygląda na to, że nawet nie muszę (aktualnie) zbytnio kombinować.
  • Odpowiedz
@TrueGrey: Tak jak pisałem, syntetyki i wyciskacze procesorów a faktyczne, realne obciążenie (nawet maksymalne) to kompletnie dwie różne sprawy. Twoje wyniki w aktualnym stanie są jak najbardziej w porządku, dobrze że dostałeś prawdziwego Kryonauta ( ͡° ͜ʖ ͡°)-
  • Odpowiedz
dobrze że dostałeś prawdziwego Kryonauta


@XkemotX: Jak powiedziałeś, że jest dużo podróbek, to nawet się nie zastanawiałem tylko wziąłem z X-KOMu ;) Ale faktycznie musi być spory z tym problem, jak w opakowaniu dostaje się kod do sprawdzenia autentyczności pasty na stronce Thermal Grizzly XD
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@TrueGrey: Te kody też są podrabiane, ba, stronki sprawdzające autentyczność są podrabiane żeby kod był odczytany jako prawidłowy xD
ale w X-Komie gówna nie sprzedali
  • Odpowiedz
@djolaf: BIOS chyba zazwyczaj daje za duże (tak na zapas) i widzę, że maksymalnie są trochę ponad 1.3, więc chyba aktualny standard. Póki co w normalnym użytkowaniu temperatury są ok (największe jakie notuję to troszkę ponad 60), więc jak zacznie mi się bardziej grzać, to pomyślę o undervolting, bo nie zależy mi na super przechodzeniu Prime95 dla samych cyferek ;)
  • Odpowiedz