Wpis z mikrobloga

Jakieś protipy co do nauki chińskiego?
Czy Instytut Konfucjusza jest do czegoś przydatny? Jestem na UJ więc mam blisko.

Uproszczony chiński wydaje się lepszym wyborem od tradycjonalnego.
Co do nauki, planuję użycie metody refold, czyli immersja w języku za sprawą internetowego contentu. Mam już kilka kanałów na yt i książek, ale jak znacie coś fajnego to możecie polecić.
Immersja, aktywne słuchanie, pasywne słuchanie po kilka godzin dziennie, powtarzanie literek z decka HSK w Anki, pinyin, na koniec rozmowa z kimś native level na discordzie/innych aplikacjach.
Zobaczymy czy to działa, podobno mózg dorosłego lepiej radzi sobie z nauką języków niż dziecka, wiadomo - lepsze rozpoznawanie wzorców, nauka. Po to jest też pasywne słuchanie, aby przyzwyczaić się do rozpoznawania wszystkich odgłosów i dźwięków w języku.

#naukajezykow #chinski #jezykchinski
  • 3
Co do nauki, planuję użycie metody refold, czyli immersja w języku za sprawą internetowego contentu. Mam już kilka kanałów na yt i książek, ale jak znacie coś fajnego to możecie polecić.

Immersja, aktywne słuchanie, pasywne słuchanie po kilka godzin dziennie, powtarzanie literek z decka HSK w Anki, pinyin, na koniec rozmowa z kimś native level na discordzie/innych aplikacjach.

@sarenq spoko, możesz się tak uczyć, ale po kilku latach nauki jak już opanujesz
@matiwoj11
Naukę pisania znaków można spokojnie pominąć na początkowych etapach nauki, bo jest to zbędne obciążenie. W ogóle można nie umieć pisać od ręki i bardzo dobrze znać język.
@matt08 ja się z tym nie zgadzam. Uważam, że przy początkowej nauce należy nauczyć się pisać podstawowe znaki (bo kolejne znaki często składają się z elementów innych znaków). Dzięki temu łatwiej później nauczyć się czytać (rozpoznawać) nowe znaki. Jak zaczynałem się uczyć chińskiego to umiałem napisać podstawowe znaki odręcznie. Teraz długopisem nie umiem nawet napisać swojego adresu, a z rozmawianiem, czytaniem, pisaniem na telefonie nie mam problemów.