Wpis z mikrobloga

Irys w kapuczinie

Prawie dokładnie rok temu wrzucałem TUTAJ na mirko swoje zdjęcie Mgławicy Irys. Pisałem wtedy, że efekt jest daleki od ideału i że z pewnością kiedyś chciałbym podejść do tego obiektu ponownie.

No i podszedłem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Kadr inny, bardziej standardowy, ale nie chciałem kopiować poprzedniego 1:1 by nie wkradła się nuda. Chyba wyszło odrobinę lepiej ( ͡~ ͜ʖ ͡°) Podoba Wam się taka kosmiczna kapuczina?

FB: https://www.facebook.com/MDAstrofotografia
IG: https://www.instagram.com/md_astrophoto/

#nedvedinspace -> mój tag, zapraszam

#mojezdjecie #astrofoto #astrofotografia #fotografia #kosmos #astronomia
Nedved - Irys w kapuczinie

Prawie dokładnie rok temu wrzucałem TUTAJ na mirko swoj...

źródło: comment_1629188953hIwEx4kbuZI3FZC2DmfFpE.jpg

Pobierz
  • 9
@Nedved: względem poprzedniego, te wygląda jakby było trochę za ciepłe, to zależy od warunków atmosferycznych czy coś ręcznie poprawiałeś? Czy jeszcze coś innego? Bo zakładam że balans bieli przy takich zdjęciach zawsze powinien być ustawiony na jakąś neutralną, taką samą wartość. Ale ogólnie zdjęcie super
@Kien: Materiał zbiera się w formacie RAW więc w sumie balans bieli nie ma znaczenia. Co do kolorystyki to na różnych etapach obróbki można na nią wpłynąć. Oczywiście nie jest ona dodawana totalnie sztucznie, ale podkecenie saturacji czy akcje na suwakach z odcieniem na nią wpływają. W zasadzie jaki obiekt DSO by nie wybrać to każdy ma 100 wersji kolorystycznych jakby pogrzebać w sieci. Najprostszy przykład to popularna M42.
Materiał zbiera się w formacie RAW więc w sumie balans bieli nie ma znaczenia.


@Nedved: chodziło mi o ustawienia przy wywoływaniu RAWów, myślałem że są jakieś standardy przy takich zdjęciach (które chcą być bardziej dokumentalne a nie artystyczne), że ustawia się np neutralne białe 5500, i wtedy na każdym zdjęciu danej gwiazdy będzie miała ona podobny kolor. Wtedy podkręcając saturację robią się większe różnice, ale dalej ich kolor byłby mniej więcej
@Kien: Zdjęcie na samym początku powinno się kalibrować na podstawie danych fotometrycznych. Tak też robię, ale zawsze proces obróbki wpływa na kolorystykę. Poza tym weźmiesz 3 różne programy to otrzymasz 3 różne wersje po takiej kalibracji. Podejrzewam, że to kwestia różnych algorytmów.Dane z agencji kosmicznych też nie są pozbawione subiektywności. Dodaj do tego, że każdy ogląda zdjęcie na inaczej skalibrowanym monitorze, nawet widzenie kolorów przez ludzkie oko to cecha osobnicza. Obiektywizm