Wpis z mikrobloga

Supergłęboki Odwiert Kolski - najgłębszy odwiert badawczy na świecie, a także najdłuższy odwiert świata do 2008 roku.

Jego głębokość to 12 262 metry. Znajduje się w Rosji, w obwodzie murmańskim, na Półwyspie Kolskim, około 10 km od miasta Zapolarnyj. Przez dwie dekady był również najdłuższy, obecnie jest trzeci pod względem długości po wywierconym w 2008 Al Shaheen Oil Well w Katarze (12 289 m) i ukończonym w 2011 Sachalin-I Odoptu OP-11 (12 345 m). Średnica części górnej odwiertu wynosi 92 centymetry, a u podstawy 21,5 centymetra.

Wiercenie zostało rozpoczęte w ZSRR 24 maja 1970 roku. Planowano przewiercenie warstwy granitowej skorupy ziemskiej kontynentalnej. Początkowo zamierzano osiągnąć głębokość 15 000 metrów, jednak z powodu problemów spowodowanych m.in. wyższą temperaturą skał na osiągniętej głębokości niż przypuszczano (190 °C zamiast 100) prace zakończono po dotarciu na głębokość 12 262 metrów w 1994 roku, na ponad 2 km przed osiągnięciem celu.

W 2005 roku zakończono prace z powodu braku funduszy. Całe wyposażenie wiertnicze i badawcze zostało zezłomowane, a odwiert jest opuszczony od 2008 roku.

https://pl.wikipedia.org/wiki/SG-3_(odwiert)

#ciekawostki #geologia #rosja #gruparatowaniapoziomu #nauka
piotrveyner - Supergłęboki Odwiert Kolski - najgłębszy odwiert badawczy na świecie, a...

źródło: comment_1629724807Y2nzlbW26YV3FBLJmJXlt4.jpg

Pobierz
  • 28
@piotre-gie: @piotrveyner: @dos_badass:
Świder opuszczany jest do otworu na przewodzie wiertniczym złożonym z rur płuczkowych. Wraz z pogłębianiem otworu dokłada się kolejne rury. Rury płuczkowe z kolei przymocowane są do graniatki (rura o przekroju kwadratowym/sześciokątnym) przez którą przekazywany jest ruch obrotowy ze stołu wiertniczego. Zwierciny wynoszone są z otworu przy pomocy płuczki. Są różne rodzaje płuczki w zależności od różnych zastosowań ale generalnie taka podstawowa płuczka to woda+minerały ilaste
@piotrveyner: Przy obecnym stanie technologi jest to niemożliwe, a nawet wraz z postępem technologi nie stanie się to możliwe. Temperatura i ciśnienie już w dolnych częściach skorupy ziemskiej są dla nas dużym wyzwaniem. Za to w jądrze temperatura i ciśnienie jest już większa niż wytrzymałość jakiegokolwiek materiału jaki znamy. Ziemia ma około 6400 km średnicy a nasz maks na jaki zeszliśmy to trochę ponad 12km a już mamy kłopoty z zejściem
@piotrveyner: Gdyby zechcieli to raczej na pewno by zeszli jeszcze głębiej. Problem jest taki że w obecnych czasach jest to nie opłacalne. Rosjanie wiercąc ten otwór oprócz celów naukowych chcieli pobić poprzedni rekord ustanowiony a jakże przez USA. ZSRR się rozpadło a wraz z nim skończyły się środki na odwiert, jeszcze kilkanaście lat utrzymywali otwór a potem zamknęli obiekt.
Wiercenia to koszty grubych milinów dolarów, wiercąc do ropy koszty się zwracają.