Wpis z mikrobloga

Wczoraj przeszedłem Cyberpunka. Główną linię fabularną + sporo pobocznych.
O ile rozumiem rozgoryczenie graczy na PS4/Xbox One, o tyle na względnie dobrym PC - dla mnie - ta gra pozamiatała.
Grałem na patchu 1.3.

Co zrobiono dobrze:
- Przedstawiona historia i świat jest chyba najmniej krytykowaną kwestią i ja też uważam to za mocny punkt. Wczoraj po ukończeniu głównego wątku po raz pierwszy od bardzo dawna miałem to uczucie pustki "to koniec? ale ja chcę jeszcze" i przemyślenia o różnych konsekwencjach wyborów, które podejmowałem i co by było gdybym wybrał inaczej.
- Oprawa graficzna - poza pewnymi błędami - jest oszałamiająca. Ach... te wschody słońca na pustyni... Cień poszczególnych gałęzi krzaczków rzucany przez reflektory mojego samochodu w miarę jak zbliżam się do tego krzaka - na mnie zrobiły ogromne wrażenie. Cera, mimika postaci. Rewelacja.
- Muzyka - świetnie dobrana do przedstawionego świata, klimatyczna, na wysokim poziomie. Bardzo współgra z emocjami w danym momencie. Przez muzykę momentami czułem się jak w Bladerunnerze.
- Wybory dialogowe mające duży wpływ na fabułę. Często wybory z początku mające skutki duuużo później.
- Niektóre rozwiązania gameplay'owe - np braindance'y, netrunnerzy i hakowanie jako całkiem użyteczne narzędzie do walki i rozwiązywania innych problemów, walka bronią mająca zasadność i skuteczność nawet względem przeciwników z bronią palną.
- Niektórzy NPC mają fajne dialogi wrzucone między sobą - zwykle ci w okolicach jakichś zadań. Można się pośmiać. W zasadzie coś co już znamy choćby z Wiedźmina.

Co jest źle:
- Tutaj raczej bez zaskoczeń - błędy. Nadal są, ale nie są one jakieś uciążliwe, ani liczne (a przynajmniej nie tak liczne, jak można by się spodziewać po tym wiadrze ekskrementów wylanych na grę w internecie). Być może patch 1.3 sporo naprawia, ale nadal ludzie narzekają na 1.3, a ja tego po prostu nie widzę w grze. Zdarzyło mi się, że jakaś postać siedziała poza samochodem, kiedy niby w nim jechała, albo że ręce mojej postaci podczas dialogu były dziwnie podniesione przed siebie. Raz w braindance'ie utknąłem kamerą na podłodze i mogłem tylko po podłodze się przemieszczać i to właściwie był najistotniejszy błąd jaki spotkałem, ale mimo to nie było to bloker.
- Inny błąd, który mnie irytował (ale nie blokował rozgrywki) to to, że niektóre przedmioty były podświetlone żeby je podnieść, a nie pojawiała się opcja podniesienia ich, mimo wielu prób podejścia do przedmiotu z różnych stron. Nie spotkałem się z tym problemem w przypadku przedmiotów istotnych z punktu widzenia fabuły.
- Prowadzenie pojazdów - promień skrętu jest nienaturalnie mały. Samochód potrafi skręcać niemal w miejscu - jeśli robimy to z małą prędkością.
- Zasadniczo randomowi NPC mają płytkie, nudne odpowiedzi. Wiem że dużo wymagam, ale porównuję do poziomu opracowania całej reszty - spodziewałbym się choć trochę bardziej wyrafinowanych reakcji/odpowiedzi.

Podsumowując:
Ja mam dużo satysfakcji z gry. Gdybym miał wybrać ponownie, to kupiłbym ją.
Jednocześnie zaznaczając, że na konsolach zapewne wygląda to wszystko dużo gorzej. Albo na słabym PC doświadczenie pewnie będzie trochę gorsze. Ja grałem na RTX 3070.

#niepopularnaopinia #cyberpunk2077 #pcmasterrace #gry
  • 10
@Mikla: Czekaj co? W wiedźminie wybory mają jakikolwiek wpływ na cokolwiek poza kilkoma śmiesznymi panelami na koniec gry? Albo ze questa kończymy zabijając postać a lub darując jej życie? Wybory to są w takim New Vegas gdzie nasz wybór ma wpływ nie tylko na zakończenie ale też na questy jakie dostaniemy po drodze
- Muzyka - świetnie dobrana do przedstawionego świata, klimatyczna, na wysokim poziomie. Bardzo współgra z emocjami w danym momencie. Przez muzykę momentami czułem się jak w Bladerunnerze.


@vipe: no na pewno nie w radiu, bo radio ssie i zero w nim futuryzmu, jedyne co mi zostało w głowie to pon pon shit
@vipe: Podobne spostrzeżenia mam. Technicznie kupa, ale klimat, "feel", scenariusz, dialogi czy bohaterowie - mistrzostwo świata. W Cymbergaja #!$%@?łem przez bite dwa tygodnie, kończąc fabułę główną i wszystkie "większe" zadania poboczne - co nie zdarzyło mi się od czasu Wiedźmina 3.

Jeżeli to jest "zła" gra, to ja wysiadam. Serio, można tutaj narzekać na wiele aspektów, od bugów, przez optymalizację i brak customizacji wyglądu postaci, aż do kiepściutkiego modelu jazdy -