Wpis z mikrobloga

Wczoraj było Święto podwyższenia Krzyża Świętego. Z tej okazji krótka historia naszego Świętego króla, czyli Świętej Jadwigi Andegaweńskiej, która ofiarowując się za kraj rozpoczęła czasy potęgi mocarstwowej Polski i jej szczytu kulturowego i cywilizacyjnego, ktory potem kulturowo promieniował przez kilkaset lat na nasz region i Europę.

W północno-wschodniej części Katedry Wawelskiej po dziś dzień znajduje się potężny Czarny Krucyfiks. Tradycja głosi, że z Węgier przywiozła go ze sobą młodziutka królowa Jadwiga. Ten niezwykły krzyż stał się dla niej największą świętością. Godzinami modląc się przed nim, zawierzała Chrystusowi wszystkie rozterki swego niełatwego życia. To w zaciszu Wawelskiej Katedry rozważała w swym czystym sercu zerwane zaręczyny z Wilhelmem i spodziewany ślub z pogańskim Jagiełłą. Nie wiedziała co czynić… Pomoc przyszła z najmniej spodziewanej strony. Któregoś wieczora do zatopionej w modlitwie Jadwigi przemówił z krzyża sam Chrystus. Fac quod vides (Czyń co widzisz) – rzekł Zbawiciel. I to wystarczyło. Królowa przestała mieć wątpliwości. Zaufała. Związek z Jagiełłą, mimo różnicy wieku, okazał się udany, a polska królowa stała się apostołką Litwy.

Symbol krzyża był obecny w różnych cywilizacjach jeszcze długo przed początkiem chrześcijaństwa. Dwie, prostopadle skrzyżowane belki były używane już w starożytnym Egipcie. Pojawiały się też wśród Słowian, a także na monetach emitowanych przez Juliusza Cezara. Znak został przyjęty i rozpropagowany przez chrześcijan, który symbolizował sposób śmierci Jezusa. Krzyż to znak miłości Chrystusa do człowieka, który świadomie i dobrowolnie przyjął cierpienie, umarł na krzyżu dla naszego zbawienia. Jedna z prawd wiary. Krzyż to znak zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią i szatanem. Krzyż to znak wolności, bo Chrystus wyprowadził nas z niewoli grzechu, z ciemności do światłości. Jest też to znak życia, bo Chrystus oddał swoje życie, abyśmy żyli na wieki - ¬mówi franciszkanin, ojciec Jan Maria Szewek. W historii Polski symbol krucyfiksu jest obecny od samego początku. Krzyż w naszej ojczyźnie jest znakiem naszej wiary. Krzyż przypomina o naszych cierpieniach i zwycięstwach, o przechodzeniu naszego narodu z niewoli do wolności. Krzyż pokazuje miłość Polaków do Boga, ale też do drugiego człowieka i do ojczyzny - ¬mówi duchowny.

#katolicyzm #tradycjonalizm #monarchizm
ArpeggiaVibration - Wczoraj było Święto podwyższenia Krzyża Świętego. Z tej okazji kr...
  • 1